“Karistusseadustik võimaldab küll kriminaalmenetluse alustamist ka välisriigis toimepandud kuritegudes, kui kannatanu või kahtlustatav on Eesti kodanik või Eestis registreeritud juriidiline isik, kuid seda sätet kasutatakse vaid juhul, kui kriminaalmenetluse alustamine sellistes kuritegudes oleks põhjendatud. Antud juhul asuvad aga kõik olulised tõendid ja süüteo tõendamiseks vajalikud seadmed ja andmebaasid (nt serverid, pangad jne) välisriigis,” rääkis Kelt.
Soovitus: internetist ostes tehke taustakontroll, ärge makske tundmatule ette
Tema sõnul on politsei kannatanule selgitanud, et tal on õigus pöörduda Iiri politsei poole ning oleme pakkunud ametiabi infovahetuses väliskolleegidega.
“Inimestele soovitame internetis kaubeldes alati teha müüja suhtes taustakontroll ning veenduda, et toode, mida müüakse, päriselt olemas on,” soovitas Kelt. “Selleks võiks müüja nime või kontaktandmeid guugeldada, paluda müüjal esitada lisainfot või saata pilt tootest. Samuti võiks suuremate summade puhul kasutada ettemaksusüsteemi ja mitte kanda suuri summasid tundmatule ette. Alarmkella peaks helisema panema see, kui inimene või ettevõte pakub kaupa või teenust ning palub raha kanda võõrale kontole.”
Autogeenius lisab enda poolt siia esimese ja kõige suurema ohu märgi: kui keegi müüb midagi turuhinnast väga palju odavamalt, siis see peaks põlema lööma kõik erinevad ohutuled.