Uudis

Politsei ja maanteeamet: eraldusribaga neljarealisel teel täistulede kasutamine on lubatud

Foto: Dmitri Kotjuh, Järva Teataja / Scanpix Baltics

Paula Johanna Adamsoni täistulede kasutamise arvamusloo peale saime nii kommentaaridesse kui ka emailile kurje kirju, kus öeldi, et see, mida Paula soovitab on kriminaalne ja Kreisiraadio sõnu kasutades: “Siin peaks selgelt juba politsei sekkuma!”

Küsisime täna kommentaari nii politseilt kui ka maanteeametist. Mõlemad organisatsioonid saatsid meile väljavõtte seadusest:

§ 41. Kaugtulede kasutamine

(1) Kaugtulesid võib kasutada sõidul pimeda ajal või halva nähtavuse korral.

(2) Kui möödasõitu alustades ollakse piisavalt lähedal ees liikuvale sõidukile, võib möödasõidu kavatsusest anda märku kaugtulede lühiajalise vilgutamisega.

(3) Kaugtulesid ei tohi kasutada, kui:
1) tee valgustus tagab nähtavuse vähemalt 300 meetri ulatuses;
2) vastutulevast sõidukist ollakse sellisel kaugusel, et võidakse selle juhti pimestada;
3) kaugtuled hakkavad valgustama ees sõitvat sõidukit;
4) kaugtuled võivad pimestada teist sõidukijuhti, kaasa arvatud tee läheduses liikuva vee- või raudteesõiduki juhti. Raudteesõiduki juhti ei tohi pimestada ka raudteeülesõidukoha ees raudtee ületamise võimalust oodates.

Kommenteerib Villu Vane

Maanteeamet lisas ka liiklusohutuse osakonna eksperdi Villu Vane kommentaari, mille siinkohal ära toome:

“Seega põhimõtteliselt võib sõita neljarajalisel teel täistuledega, kui need ei pimesta vastutulevat sõidukijuhti. Siiski ei saa öelda, et neljarajalisel teel alati ja igal pool võib sõita täistuledega. Meie neljarajalistel teedel on ka kitsa eraldusribaga kohti ja kurve. Täistuledega võib sõita ainult seal, kus tee on sirge ja eraldusriba on lai.

Üldjuhul õigesti reguleeritud kaugtuli ei pimesta, sest valgusvihk ei ulatu vastassuunda. Oluline on siiski meeles pidada, et kui läheneva sõiduki juht annab tulede vilgutamisega märku, et täistuled pimestavad, siis on mõttekas lähituledele üle minna.”

Kas pimestab või tundub, et pimestab?

Paula Johanna Adamsoni loos oli üks koht, mis võis paljudele jääda tähelepanuta – normaalsed kaugtuled ei saa sind neljarealisel kuidagi pimestada, kui sa püsid oma silmadega seal, kus sa püsima pead – oma rajal.

See tähendab, et inimesed keskenduvad liialt sellele, et hakkavad vaatama teise auto tulesid. Kas lülitab? Ei lülita? Juba ju võiks? Vilgutan talle igaks juhuks. Ja siis sõidetaksegi tükk aega pimeduses üksteisele vastu.

Liialt palju vaadatakse tuledesse

Tegelikult on mõistlik vastusõitja tulesid võimalikult vähe vaadata ning keskenduda enda sõidureale. Kui teise auto tuled ka siis jätkuvalt häirivad, siis võib mõelda märgu andmisele.

Samuti tasub mõelda, et mis on neljarealisel häirivam – kas vastu sõitva auto natuke eredamad tuled, või see, et oma sõidureas valitseb pimedus? Kahest segavast tegurist tuleks eelistada vähem ohtlikku.

Seega proovige järgmistel sõitudel kõige pealt jälgida, kuidas käitute? Kas need tuled häirivad ka siis, kui te neid ei vaata?

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.