Politsei selgitab, kellel on ratturi ja parempööret sooritava auto juhtumis õigus

Pilt on illustratiivneFoto: Shutterstock

Jagasime hiljuti klippi ratturist, kes rattateel sõites pääses napilt kokkupõrkest parempööret sooritava autoga. Rattur palus videot avaldades lihtsalt autojuhtidelt suuremat tähelepanekut. Küll, aga jõudis kommentaarides tekkida arutelu, kellel üldse sellises olukorras on eesõigus? Küsisime politseilt järgi.

Jalgrattur on alati vähekaitstud liikleja

Juhi üldkohustuste hulka kuulub nõue olla eriti tähelepanelik teel liikuva vähekaitstud liikleja suhtes, et vältida tema ohustamist ja talle kahju tekitamist. Kaherattalise sõidukiga liikleja on autojuhiga võrreldes liikluses alati selgelt vähemkaitstum osapool.

Rattarajale reastuda ei tohi

Jalgrattarada on jalgratta, pisimopeedi või mopeediga liiklemiseks ettenähtud ja teekattemärgistega tähistatud pikisuunaline sõiduteeosa, millele sõidukijuht manöövri sooritamiseks reastuda ei tohi.

Liiklusseaduse kohaselt peab juht enne manöövri alustamist veenduma, et see on ohutu ega takista või ohusta teisi liiklejaid. Samuti peab juht peab andma teed paremal asuvale sõidukijuhile, kui sõidukite liikumisteed lõikuvad ja sõidujärjekord ei ole liiklusseaduses teisiti määratud.

Videos on ratturil igal juhul õigus, aga ainult teatud tingimusel

Tulenevalt eeltoodust on videos nähtud ristmikul eesõigus ristmikku otse ületada jalgrattateel liikuval jalgratturil isegi siis, kui esimesel sõidurajal liikuv mootorsõidukijuht on andnud eelnevalt märku soovist teha parempööre.

Samas, selline õigus on jalgratturil ainult jalgrattateel liikudes. Tavalisel sõiduteel, kus ei ole jalgrattarada sõidutee ääres, võivad jalgratturid mööduda seisvast või aeglaselt liikuvast sõidukist paremalt vaid siis, kui selleks on piisavalt ruumi ja selle sõiduki juht ei ole andnud märku parempöördeks.

Veel üks oluline täpsustus

Tihtipeale on autojuhtidele üllatuseks ka seadusepügal, mille kohaselt peab mitterööbassõiduki juht teed andma lisaks jalakäijale ka jalgratturile, kes ületab sõiduteed, millele juht pöörab.

Liikluses osalemine eeldab kõikide osapoolte omavahelist koostööd ja käitumist nii, et see oleks kõigile üheselt mõistetav. Liiklusseadus paneb kõigile liikluses osalejatele omad kohustused ja õigused, kuid oma õiguste kasutamisel tuleb alati arvestada ka teiste liikluses osalejatega ning eriti võimalusega, et teiste osalejate teadmised ja arusaamad võivad olla erinevad.

Seega tuleb alati arvestada sellega, et inimene on ekslik ning käituda liikluses nii, et jääks ruumi ka teise liikluses osaleja eksimusele reageerimiseks.

Vaata videot kõnealusest olukorrast:

https://www.facebook.com/jube.juss/videos/10157331207094176/

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.