Uudis

Politsei tabas eelmisel aastal 10 000 juhti, kes tegelesid autos millegi muuga

Politsei mobiilivaba päeva reidil. Foto: Pärnu Postimees / Scanpix Baltics

2019. aasta sügisel läbi viidud küsitlusuuringu andmetel on viimase 12 kuu jooksul sõidukiroolis mobiiltelefoni kasutanud 68% autojuhtidest. 23% elanikest on sattunud kaassõitjana sõidukijuhi mobiiltelefoni kasutamise tõttu liiklusohtlikusse olukorda.

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juhi Hannes Kullamäe sõnul on rooli taga kõrvaliste tegevustega tegelemine, eriti just telefoniga rääkimine või sotsiaalmeedia vaatamine, sõidukijuhtide seas kahjuks väga levinud.

“Möödunud aastal tabas politsei ligi 10 000 rikkujat, kes tegelesid roolis kõrvaliste tegevustega. See on väga suur ning kurvaks tegev number, sest näitab kui paljud liiklejad ei hooli iseenda ja kaasliiklejate turvalisusest,” rääkis Kullamäe.

Ohtlik on igasugune kõrvaline tegevus

14.- 20. septembril keskendub Euroopa liikluspolitseinikke ühendav koostöövõrgustik ROADPOL teemanädala raames kõrvalistele tegevustele autoroolis. Sellel nädalal juhivad korrakaitsjad tähelepanu sellele, et telefoni käsitlemine, söömine, meikimine või muud kõrvalised tegevused ei käi kokku sõiduki juhtimisega.

“Inimesed peavad hakkama endale aru andma kõrvaliste tegevuste ohtlikkusest. Sellest, kui üks sõnum jääb saatmata või telefonikõne vastamata, ei muutu elus suurt midagi. Kuid kui kõrvalise tegevuse tõttu hajub roolis tähelepanu ja juhtub traagiline õnnetus, muudab see paljude inimeste elu jäädavalt,” selgitab Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Gerli Grünberg.

Maanteeamet korraldab koos Politsei- ja Piirivalveametiga liiklusohutuskampaania „Kui juhid, siis juhi“, mis kestab 14. septembrist 4. oktoobrini. Kampaania eesmärk on juhtida tähelepanu kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele liikluses.

Selleks, et kõrvalistest tegevustest hoidumine oleks lihtsam:

  • mõtle marsruut enne teele asumist läbi
  • lae alla rakendus, mis välistab sõidu ajal telefoni kasutamise
  • lapsega sõitma minnes arvesta lisaajaga, et vajadusel teha temaga tegelemiseks pause
  • mobiiltelefoni kasutamiseks peata sõiduk ohutus kohas või palu kaassõitja abi
  • juhina kutsu korrale kaasreisijad, kes su tähelepanu hajutavad.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.