Uudis

Politseiautodel puudub kaskokindlustus, remontimine on odavam

Foto: Geenius Meedia

Politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti siniste vilkuritega alarmsõidukid sõidavad ilma kaskokindlustuseta, kuna võimaliku õnnetuse puhul tuleb odavam kahju kinni maksta kui tasuda kogu sõidukipargi eest kaskokindlustuse makseid, kirjutab Postimees.

Samasugune olukord on kohati ka kiirabis, kuid see on igas Eesti paigas isemoodi, kuna kiirabil ei ole Eestis ühtset autoparki ja sõidukite kindlustamise üle otsustab iga kiirabipidaja ise.

Politseil on ligi 800 sõidukit

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) maismaasõidukite grupi juhtivlogistiku Enriko Laanemäe sõnul on PPA-l ligi 800 alarmsõidukit, millest on sõiduautosid ligikaudu 520 ja väikebusse 170. Lisaks on politseil veel umbes 30 ATV-d ning 50 mootorratast ja rollerit. Politsei ei kasuta kaskokindlustust alates 2015. aastast. Kohustusliku liikluskindlustuse on PPA riigihankega kindlustanud kõigile sõidukitele, millele on liikluskindlustus vajalik. Aastas läheb see maksma 150 000 eurot. Maastikusõidukeid PPA ei kindlusta.

Kui palju läheks maksma PPA sõidukite kaskokindlustus, ei oska Laanemäe hinnata, selleks peaks tema sõnul keegi tegema väga konkreetse pakkumise. “Kuna meil on sõidukid, millega tehakse kõrgema riskitasemega alarmsõite, ei ole kasko tingimused nendele autodele samad mis tavasõidukile. Seetõttu on meile soodsam kaskot mitte kasutada,” ütles Laanemäe.

Ligi 200 000 eurot aastas

Eelmisel aastal juhtus PPA alarmsõidukitega 124 õnnetust, millest 59 juhul hüvitas kahjud liikluskindlustus. Remondisumma, mille PPA ise kandis, oli 98 200 eurot.

2018. aastal oli 132 liiklusõnnetust, millest 53 kahjud kandis liikluskindlustus ning 188 200 eurot maksis PPA. 2017. aastal oli 126 liiklusõnnetust, millest 32 kahjud hüvitas kindlustus ja remondisumma oli 179 000 eurot. Politsei- ja piirivalveametis on kõige rohkem liikumises patrullid, kes väljakutsetel või liiklusjärelevalve teostamise käigus puutuvad kokku kõige rohkem olukordadega, kus võib juhtuda liiklusõnnetus.

“Patrullidel tuleb ette juhte, kes ei reageeri peatumismärguandele ning asuvad eest ära sõitma, ning harvad pole ka juhud, kus tagaajamise käigus on olnud vaja politseisõidukit kasutada sundpeatamise vahendina. Kuna politseinikud on eelkõige inimesed, juhtub ka meiega tähelepanematusest tingitud liiklusõnnetusi. Õnneks on enamik neist plekimõlkimised. PPA autojuhid läbivad perioodiliselt alarmsõiduki juhi koolitusi ning treeninguid, et kinnistada õigeid sõiduvõtteid,” rääkis Laanemäe.

Päästeameti autode kasko maksaks ligi miljon eurot

Päästeameti haldusosakonna juhataja Janar Kärneri sõnul ei ole päästeameti suurtel alarmveoautodel kunagi kaskokindlustust olnud, kuna see läheks ametile lihtsalt liiga kalliks ja palju odavam on maksta kahju kinni ameti eelarvest. Päästeametil on 260 alarmsõidukit, neist 171 on veoautod ehk sõidukid, mille täismass on üle 12 tonni. Kärneri sõnul oleks 171 veoauto kaskokindlustus olenevalt omavastutuse määrast ligikaudu 700 000 kuni miljon eurot aastas.

“Viimasel kahel aastal on olnud alarmsõidukitega keskmiselt 24 kahjujuhtumit aastas. Keskmine kahjujuhtumite kulu on olnud üldjuhul ligikaudu 150 000 eurot aastas,” selgitas Kärner.

Päästeautode liikluskindlustustele kulub aastas ligikaudu 53 000 eurot.

Tallinna kiirabi kaalub kaskost loobumist

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kiirabi peaspetsialisti Kalev Pahla sõnul on Eestis ööpäev läbi töös kokku 104 kiirabiautot ja lisaks ka varuautod, kuid nende soetamise ja haldamisega tegeleb iga kiirabipidaja ise.

Tallinna kiirabi juhi Raul Adlase sõnul on seni pealinna kiirabiautodel kaskokindlustus olnud, kuid on võimalik, et sellest tuleb loobuda. “Kaskomaksed on alarmsõidukite riskivalmiduse tõttu päris suured,” nentis Adlas. Tallinna kiirabil on 30 operatiivsõidukit ja aastas juhtub nendega keskmiselt 16 õnnetust.

“Seni on kaskokindlustus ära tasunud. Aprillis tuleb meile kaheksa uut kiirabiautot, mis vahetavad välja üle viie aasta vanused sõidukid. Siis on kaalumise koht, kas kaskokindlustust jätkata,” lausus Adlas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.