Politseilood: autojuhid tegelevad roolis kohati täiesti uskumatute asjadega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Politsei näeb juhte roolis tegemas päris kummalisi asjuFoto: Konstantin Sednev, Eesti Meedia / Scanpix Baltics

Täna on mobiilivaba päev. Eesmärk teavitada autojuhte kõrvaliste tegevuste ohtlikkusest.

Seoses maanteeameti kampaaniaga, mis just sellele probleemile soovib tähelepanu tõmmata, pöördusime eelmisel aastal politsei poole. Küsisime, mis on patrullpolitseinike igapäevatöös silma jäänud eriskummalisemad tegevused, millega juhid roolis aega veedavad. Avaldame need lood uuesti.

Suits, burger ja kohvitops

Läbivad vastuses olid sarnased ka meie enda looga, kuid mitmel juhul on erinevaid tegevusi lausa kombineeritud.

Näiteks Tartu politseinik nägi hiljuti, kuidas Riia tänaval juhtis heledapäine naine BMW-d, tegi autos suitsu, näppis nutitelefoni ning ta mõlemad käed olid hõivatud ja mitte roolimisega. Juhtimiseks kasutas vabaks jäänud sõrmi ja põlvede abi.

Narvas kohtasid politseinikud Tallinna maanteel naisjuhti, kes hoidis paremas käes nutitelefoni ja vasakus käes kohvitopsi. Rooli aitasid põlved keerata. Pärast sõiduki peatamist ja juhiga vestlemist ta küll vabandas oma käitumist, kuid ütles siiski: “Ma väga tihti sõidan sellisel viisil, see on minu jaoks normaalne.”

Ühele politseinikule meenus näide, kus juhil oli ühes käes burger, teises jook, hambus joogikõrs ja põlvedega hoiti rooli.

Seks, kino ja pediküür

Edasi läheb asi veidike pöörasemaks. Mitmel juhul on täheldatud autos sõidu ajal intiimsemate tegevuste läbiviimist. Seda nii tavalisest musist kuni… muude tegevusteni.

Tore, kahtlemata südamele ja hingele meeldiv tegevus, aga täiesti vales kohas. Kui muidu mõistus pähe ei tule, siis kujutage ette, et akti ajal toimuks liiklusõnnetus.

Järgmine ja aina kasvav trend on sõidu ajal filmi vaatamine, kas siis telefonist või tahvelarvutist. Selle tegevuse peale tulemine nõuab ilmselt juba spetsialistide sekkumist, sest mõtlemis- ja järeldusvõime puudumine on juhilube omaval inimesel lubamatu.

Uudiseid ei loeta vaid mobiilist

Silma jäävad ka vana kooli inimesed. See, et inimesel puuduv oskus või tahe tegeleda nutitelefoniga, ei tähenda, et uudised peaks jääma lugemata. Seetõttu on aastate jooksul politseile ette sattunud mitmeid lehelugejaid, kes maailmasündmustega end otse roolirattal kurssi viivad.

Kõige lõpuks jätsime puhtust ja korda armastava rekkamehe, kes sõidu ajal varbaküüsi lõikas. Seda, kas jalg oli roolil või pea pedaalide juures, me kahjuks ei tea. Hügieen on muidugi tähtis, aga vaid teatud piirini.

Mis on tagajärjed?

Eestis juhtub kõrvaliste tegevuste tõttu keskmiselt üle viie liiklusõnnetuse PÄEVAS! 26% juhtidest sattus 2017. aastal tähelepanu hajumise tagajärjel ohtlikesse olukordadesse – kaldus oma sõidurajalt kõrvale; ei märganud foori või liiklusmärki; äkkipidurdas, et eessõitjale mitte sisse sõita või ei märganud jalakäijat või jalgratturit.

Autoroolis sõnumit toksides või lugedes on juhi pilk teelt eemal vähemalt viis sekundit. Kiirusel 90 km/h läbib sõiduk selle ajaga 125 meetrit, asulakiirusel umbes 70 meetrit.

2018. aastal toimus kümme hukkunuga liiklusõnnetust, mida mõjutav riskitegur oli tähelepanu hajumine. Kuigi kõrvalised tegevused roolis ei ole alati 100% tõendatud, siis on see mitmel juhul peaaegu ainuke õnnetuse toimumise riskitegur.

Pärast õnnetust on hilja mõelda, et oleks võinud ju mitte tegeleda nende asjadega, seega kutsume üles ennetavalt oma käitumist korrigeerima. Plekimõlkimine on selles loos positiivne stsenaarium, musta variandi suudavad kõik ilmselt ise välja mõelda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.