Uudis

Porsche 917 K koopia: kõige “soodsam” viis tunda end Steve McQueenina filmist “Le Mans”

Fotod: Icon Engineering

Hiljuti ilmus endise Fifth Gear saatejuhi Jonny Smithi YouTube’i kanalil The Late Brake Show video tänavalegaalsest Porsche 917 K koopiast. Valdavalt kahe briti inseneri poolt nullist ehitatud projektiautot saab ka endale tellida, kui piisavalt sügavad taskud on.

Porsche 917 on üks ikoonilisemaid 1970ndate võidusõiduautosid. 1969. aastal võistlustulle jõudnud ringrajaauto tõi Porschele esimese Le Mans’i üldvõidu juba 1970. aastal, millele järgnes kohe ka teine.

Kokku sai 917 mitu erinevat kerestiili, milles kõige kuulsam on vast lühikese tagaosaga 917 K (kurzheck), mis figureerib ka kuulsas Steve McQueeni filmis “Le Mans”. Muuhulgas tasuvad ära märkimist ka 917LH (Langheck) pika tagaosaga ning hiljem ka ilma katuseta 917 mudelid nagu näiteks 917/30 Can-Am.

Erinevad Porsche 917 mudelid. Foto: Porsche

Naasedes tänapäeva Suurbritanniasse, võib leida ühest tavalisest garaažist Porsche 917 pea identse koopia. Icon Engineering poolt ehitatud projektiauto on valdavalt kahe mehe töö: Dave Eaton ja John Hartland.

Sõiduki konstruktsioon kosneb 220 torust, viie erineva diameetriga, kopeerides originaal 917 ehitust. Kerepaneelid on valmistatud klaasfiibrist, samuti sarnaselt originaalile. Kerepaneelide vormid, mille järgi need valmistatakse, on omakorda valmistatud originaal 917 K mudeli järgi (kerenumber 917/10).

Valmistajad ise väidavad, et kuigi auto on pisut raskem kui originaal (siiski alla tonni), on konstruktsioon jäigem ning kerepaneelid paksemad ja tugevamad kui originaalmudelil 1970ndatest. Seega iseenesest on auto kvaliteetsemalt ehitatud kui kunagised Porsche autod.

Jõuallika puhul liigub brittide ehitatud koopia aga originaalretseptist pisut eemale. Kui 917 saabus 12-silindrilise (flat-12) mootoriga, siis Iconi 917 K sõidab 3,6-liitrise, 6-silindrilise vabalthingava jõuallikaga. Siiski on mootor Porsche perekonnast, milleks on 964-põlvkonna 911. Võimsus piirdub 270 hobujõuga.

Lähiajal on plaanis lisada mootorile kaks turbot, tõstes võimsuse üle 600 hj. Originaaldisainiga 12-silindriline mootor oleks teoorias võimalik, kuid väga kallis. Videos mainiti, et üks originaal 917 mootor on oksjonil müüdud näiteks 1,4 miljoni euroga.

Kõige tähtsam on muidugi fakt, et antud sõiduk on tänavalegaalne ja et Icon Engineering plaanib 917 K koopiaid veel toota ning neid ka müüa. Terviklik auto, koos mootori ja käigukastiga maksab umbes 294 000 eurot, millele lisanduvad veel kohalikud maksud.

Arvestades, et originaal Porsche 917 K hinnad on oksjonitel küündinud paariteise miljoni euroni, on Icon Engineeringu poolt toodetud sõiduk päris soodne, isegi kui originaalmootor panna.

Vaata ka videot Icon 917 K’st, kus saad rohkem teada auto ehitosloost ja muidugi ka sõidumuljeid Jonny Smithilt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.