Uudis

Porsche 963: veel üks konkurent, kes järgmise aasta Le Mans’i 24-tunni sõidu karikale pretendeerib

Fotod: Porsche

Porsche on lõpuks avaldanud oma uue LMDh (Le Mans Daytona hybrid) tippklassi ringrajaauto, mis konkureerib järgmise aastal FIA kestvussõidu maailmameistrivõistluses (WEC) ja ennekõike muidugi ka Le Mans’i 24-tunni sõidu üldvõidule.

Kuigi mustvalge kamuflaažiga kaetud sõidukit oleme näinud testsõitudel, ei näidanud see disaini detaile ega muidugi ka värve, mida hakkab auto kandma võistlustules. Uus Porsche 963 on selge viide autoootja kestvussõidu ajaloole, kui sportautode võidusõitudes domineeris Porsche 962 grupp C auto ja selle erinevad variatsioonid 1980ndate keskpaigast.

Ka auto välimus osaliselt inspireeritud Porsche ajaloost. Peenikesed jooned, mis üle terve auto kere jooksevad ehtisid ka Porsche 956’te (962 eelkäijat), kui üks sõiduk oli Hugo Bossi sponsoriga aastal 1983. Ka järgmisel hooajal on üheks Porsche tehasemeeskonna sponsoriks Hugo Boss. Esi- ja tagutuled on see-eest aga viide praeguste ja tulevaste Porsche mudelite suunas.

Saksa autotootja on uue autoga läbinud enam, kui 7889 kilomeetri testsõitude näol. Saksa autotootja on selgelt öelnud, et, kuigi palju vaeva on veel ees, on arendustöö siiani püsinud heas tempos.

Porsche 963’e jõuallikaks on 4,6-liitrise, kahe turboga V-8 bensiinimootor, mis on arendatud sama V-8 baasil, mida kasutas 918 Spyder hübriidajamiga hüperauto. Ka võidusõiduautole on V-8 mootoriga paaritatud elektriline hübriidajami osa, kuid see pärineb kolmandatelt tootjatelt, mida jagavad kõik LMDh klassi võidusõiduautod.

Koostöös Ameerika Ühendriikidest pärit Team Penske’ga, kes on ka varem Porsche prototüüp-klassi võidusõiduautosid jooksutanud, võetakse osa nii maailmameistrivõistluse seeriast FIA WEC kui ka kohaliku Põhja-Ameerika võidusõiduseeriast IMSA. Mõlemas seerias võtab osa kaks autot. Muidugi on ka Porsche 963’tesid näha järgmise aasta Le Mans’i stardirivis.

Sõitjate osas on Porsche kinnitanud, et autode juhtimiskohustusi jagavad järgmised piloodid: Dane Cameron. Felipe Nasr, Kévin Estre, Michael Christensen, André Lotterer, Laurens Vanthoor, Matt Campbell ja Mathieu Jaminet koos Frédéric Makowieckiga, kes on juba 963’e osas mänginud suurt rolli testsõitude ja simulaatori testides.

Ametlik debüütsõit on Porsche 963’l järgmise aasta jaanuaris Daytona 24-tunni sõidul Floridas, Ameerika Ühendriikides. Kuid Porsche soovib osa võtta juba selle hooaja viimasest FIA WEC Bahreini etapist, seda muidugi konkurentsi väliselt, et saada võidusõidu praktikat.

Porsche on kinnitanud, et järgmisel hooajal on peale tehasemeeskonna autode valikus ka erameeskondade poolt manageeritud masinaid. Praeguseks on kinnitatud, et hetkel madalamas LMP2 klassis väga edukas JOTA meeskond astub kõgemale astmele LMDh klassi.

Koostöös Hertzi autorendi ja Porsche restomodidega tuntud Singeriga võtab JOTA meeskond osa tervest FIA WEC hooajast. IMSA rindel saab ühe kahest Porsche 963’st JDC Miller nimeline meeskond, kellel samuti mitu edukat hooaega seljataga. Teist IMSAs osalevat erameeskonda hetkel ei tea.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.