Porsche plaanib koos partneritega toota aastal 2024 juba 55 miljonit liitrit e-kütust

E-kütust hakatakse kasutama nii mootorispordis kui ka Porsche Experience keskustes.

Siemens Energy koos sportautotooja Porsche ja terve rea rahvusvaheliste ettevõtetega arendab ja teostab Tšiilis pilootprojekti, mille tulemusel peaks käivituma maailma esimene kommertsotstarbeline tööstusliku ulatusega tehas sünteetiliste kliimaneutraalsete kütuste (e-kütuste) valmistamiseks.

Pilootfaasis toodetakse juba aastal 2022 umbes 130 000 liitrit e-kütuseid. Kahes järgmises faasis suurendatakse aastast tootmisvõimsust seejärel umbes 55 miljoni liitri e-kütusteni aastaks 2024 ja umbes 550 miljoni liitrini aastaks 2026.

Porschest saab rohekütuste peamine klient. Projekti partneriteks on veel energeetikafirma AME, Tšiili naftakompanii ENAP ja Itaalia energeetikaettevõte Enel.

Magallanesi provintsis asuv pilootprojekt nimega Haru Oni kasutab rohelise tuuleenergia abil kliimaneutraalse kütuse tootmiseks ära Lõuna-Tšiilis valitsevaid suurepäraseid tuuleolusid.

Porsche tegevjuht Oliver Blume ütles, et e-kütused autode jaoks on elektromobiilsusele väärtuslik täiendus, kui neid kütuseid toodetakse maailma sellistes osades, kus on saadaval suurtes kogustes taastuvenergiat.

Alternatiiv elektrile

E-kütuste eelised peituvad kasutamislihtsuses: neid kütuseid saab pruukida sisepõlemismootorites ja pistikhübriidides ning nende jaotusvõrguks sobivad kasutada olemasolevad tanklad.

Siemens Energy on üks Haru Oni projekti (tuntud ka kui projekt HIF – Highly Innovative Fuels) arendajatest, täites seal kogu väärtusahelat hõlmava süsteemide integreerija rolli – alates energiatootmisest Siemens Gamesa tuuleturbiinidega ning lõpetades rohelise vesiniku tootmise ja selle muundamisega sünteetiliseks kütuseks.

Kütuse põhikasutajana plaanib Porsche rakendada Tšiilist pärit e-kütuseid oma pilootprojektides. Nende hulka kuulub e-kütuste kasutamine Porsche võistlusautodes, Porsche elamuskeskustes ja tulevikus ka seeriatoodangu sportautodes. Sportautotootja alustab esialgu umbes 20 miljoni euro suuruse investeeringuga.

Mängus on ka vesinik

Tšiili oma suurepäraste klimaatiliste tingimustega tuuleenergeetika tarvis ning sellest tuleneva madala elektrihinnaga on maailma mastaabis väga suure potentsiaaliga rohelise vesiniku tootmiseks, ekspordiks ja kohalikuks kasutamiseks.

Rohelise vesiniku tootmisel kasutatakse tuulegeneraatoritest pärit elektrienergiat vee elektrolüüsiks, kus vesi lagundatakse hapnikuks ja vesinikuks. Teises järgus kavatsetakse õhust CO2 välja filtreerida ja seda rohelise vesinikuga ühendades toota sünteetilist metanooli.

Niimoodi taastuvallikatest saadud metanooli saab muundada kliimasõbralikuks bensiiniks MTG-tehnoloogia (Methanol To Gasoline) abil, mille litsentsi ja tuge pakub ExxonMobil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.