Proovisõit: milline on esmamulje Subaru esimesest hübriidsest Foresterist?

Subaru on viimastel aastatel liikunud vaikselt teiste autotootjatega samas suunas. Möödunud aastal teatas tootja, et lõpetab mudelites diiselmootorite pakkumise. Oli vaid aja küsimus, mil klassikaline Subaru boksermootor endale elektrilise paarilise saab.

Ühel aprillikuu päeval, mil Eestis kraadiklaasid üle 20-kraadist temperatuuri näitasid, said Baltikumi autoajakirjanikud Taani kuningriigis võimaluse uue, viienda põlvkonna Foresteriga (mida veel isegi ei toodeta!) proovisõitu teha.

Esmakordselt Subarus: bokser ja hübriid ehk…

e-Boxer. Subaru nägemuseks hübriidtehnoloogiast on klassikaline 2-liitrine vabalthingav bensiinimootor (150 hj), millel on hübriidajamis paariliseks suhteliselt pisike 17-hobujõuline elektrimootor. Uus Forester on kõige tavalisem hübriid, mis tähendab, et elektrimootori akut ei ole võimalik eraldi pistikust laadida.

Hübriidajam peaks vähendama sõiduki heitgaaside hulka ja kütusekulu, viimast eriti just linnasõitudel. Kuigi ametlik info kütusekulu kohta veel puudub (teste pole läbi viidud), peaks see praegu Subaru tehasest antud andmete kohaselt jääma suurusjärku 6,8 liitrit saja kilomeetri kohta.

Selliseid (ja tegelikult ka väiksemaid) numbreid võis näidikupaneelilt ja armatuurist väljaulatuvalt ekraanilt 90 km/h ja väiksema sõidukiiruse juures isegi näha, kuid Taani kiirteedel oli kiirusepiiranguks enamasti 130 km/h. Just sellise kiirusega läbisime suurema osa oma proovisõidust ning kütusekulu osas võib öelda nii palju, et kiirteedele see auto pigem mõeldud pole.

Üle 120 km/h sõidukiiruse juures jäi kütusekulu pigem “keskmisest” kõrgemaks.Fotod: Geenius

Mis veel uut on?

Subaru disain on alati lähtunud põhimõttest “kui see pole katki, siis pole seda vaja parandada”. Ka uue Foresteri puhul on välimuse osas tegu pigem facelift’i kui täieliku uuenduskuuriga. Kõige paremini saab sellest ehk aru ise pilte vaadates.

Üks neist on uus Forester. Kumb, seda mõtle ise.Fotod: Subaru.

Juba “radikaalsemalt” on suhtutud sõiduki siseosa disaini, kusjuures salong on nüüd tänu veidi suuremale teljevahele (+30 mm) avaram ning millimeetrite võrra on juurde tulnud ka õlaruumi. Armatuur ja tegelikult kogu sõiduki esiosa näeb seest igati tänapäevane ja eelkäijaga võrreldes tunduvalt viisakam ning kvaliteetsem välja.

Salongis on muutusi rohkem märgata ning üldine esmamulje on positiivne.Fotod: Subaru/Geenius.

Väikseid, praktilisust või mugavust puudutavaid muudatusi on uues Foresteris küllaga, alates ventilatsiooniavade paremast paigutusest kuni selleni, et pagasiluuk avaneb pea kaks korda kiiremini kui varem. Standardina on olemas ka Subaru Eyesight turvasüsteem ning alates Active varustusastmest ka näotuvastus, mis jälgib juhi silmi ja hoiatab ringi vahtimise eest.

Üks suuremaid muudatusi puudutab tegelikult sõiduki alusraami: Forester on ehitatud Subaru uuele Global platvormile, mis tagab parema kaitse avarii korral ja sobib nii elektri- kui ka bensiinimootoriga sõidukitele.

Tänu uuele platvormile on suudetud ka Foresteri vedrustusse teatud parandused sisse viia, mida konarlikumal teel sõites veidi ka tunda oli, kuid mille tõsisemaks testimiseks tuleb sõiduk siiski kiirteedelt kõrvale viia – sinna, kuhu Forester ju tegelikult mõeldud on.

Proovisõiduks oli ajakirjanikele antud Hiina turule mõeldud mudelid, millelt osa uutest tehnoloogiatest (nt tagurdades automaatpidurdus) olid puudu ning mistõttu auto meediasüsteemiga said hakkama vaid hiina keelt kõnelevad juhid. Lisaks ei jõua praeguse info kohaselt Euroopasse ka pruun nahksisu, mis on iseenesest kahju, kuna pakub muidu üleni mustale kujundusele veidi kontrasti.

Subaru nagu Subaru ikka, aga…

Foresteri uus põlvkond on Subaru esimene samm elektriliste sõidukite suunas. Subaru on alati, nagu meile ka Taanis öeldi, olnud 1%-bränd, mis ei olegi mõeldud massturule, vaid kindlale ja lojaalsele kliendile, kes hindab sõidukis praktilisust ja vastupidavust.

Uus Forester seda kõike pealtnäha ka pakub: näiteks on sõiduki pukseerimisvõimekus 1870 kilo. Mugavuse osas on samuti vaeva nähtud ning sõidumüra peaks eelneva mudeliga võrreldes jõudma salongi nüüd tunduvalt vähem (proovisõidu päeval oli äärmiselt tuuline ja seepärast jätan hetkel hinnangu müratasemele andmata).

Samas ei ole e-Boxer midagi revolutsioonilist, vaid pigem veidi kahtlusi tekitav. Vabalthingav kaheliitrine jäi maanteel kiirendusega ilmselgelt hätta ning uue e-Boxeri hübriidajami koostöö 7-käigulise CVT kastiga oli leebelt öeldes konarlik.

Paranenud vedrustuse ja maastikuvõimekuse kohta saab aga midagi öelda siis, kui autoga on võimalik päriselt ka teelt maha keerata ning see kuskile korralikult kinni sõita.

Praegu jäi proovisõidupäeva põnevaimaks osaks taanlasest mõisahärraga Briti aadliku kombel (lendavate saviketaste) jahilaskmine.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.