Proovisõit: Uus Renault Megane R.S. tahab klassi liidriks saada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Esiveolised kiired luukpärad on viimastel aastatel lähenenud ja isegi ületanud 300 hobujõu piiri, nelikveolised sihivad juba 400 hobujõudu.

Ja nagu varemalt ka öeldud, siis hunniku hiidturbodega võib selle numbri ka tuhandeni ajada, aga auto peab olema ka juhitav kurvides ning igapäevaselt kasutatav.

Elektroonika ja mehhaanika koostöös on ligi 300-hobujõulised luukpärad suudetud ehitada sellisteks, et Nürburgringi rekordid muudkui purunevad. Nüüd on kohal järjekordne pretendent rekordile ja kiirete luukpärade turuosale.

Nürburgring on jätkuvalt üks mõõdikutest

Uue Renault Megane III R.S.’i peamiseks konkurendiks on hetkel Honda Civic Type-R.

Esiveoliste rekord eelmainitud ringrajal kuulub hetkel just nimelt jaapanlastele ajaga 7:43,8. Neli aastat tagasi läbis Megane selle ringi ajaga 7:54,36.

Uue Megane R.S. puhul ei ole kindlasti küsimus selles, et kas Type-R’i proovitakse troonilt tõugata, vaid pigem selles, et millal see juhtub. Kuna aasta lõpus tuleb turule ka Trophy versioon, millel 300 hobujõudu, siis ilmselt tuleb rekordiüritus sellega.

Tavaversioonil on 280 hobujõudu, 0-100 km/h 5,8 sekundiga, 390 Nm ja nelikroolimine nimega 4CONTROL, mille üle on Renault eriti uhke. Lahendus, mida kasutatakse ka tavalistel Renault sõidukitel (näiteks ka mahtuniversaal Espace’il).

Pööravad ka tagumised rattad

Madalal kiirusel pööravad tagumised rattad esimeste ratastega vastupidises suunas maksimaalse nurgaga 2,7 kraadi. Seadistused tagavad kiirema kurvidesse sisenemise ja esiveolise auto kohta seninägematult lõbusa juhitavuse.

Suurematel kiirustel pööravad tagarattad esiratastega samas suunas, pöördenurk on piiratud ühe kraadiga. Optimaalselt pööravad tagarattad võimaldavad nautida suuremat stabiilsust ja lõõgastavat, kuid samas sportlikku sõidustiili.

Muutus toimub kiirusel 60 km/h, Race sõidurežiimis 100 km/h. Erinevuse põhjuseks on see, et Race režiim on mõeldud kasutamiseks ringradadel ja seal on kurvikiirused suuremad kui mujal.

4CONTROL aitab juhtidel hoida autot õigel trajektooril ja kurvi läbimisel alustada gaasi lisamist võimalikult vara.

Vedrustust tuleb valida juba ostes

Uus Renault MÉGANE R.S. on saadaval kaht tüüpi veermikuga: Sport ja Cup. Neist teine on mõeldud eriti intensiivseks sportlikuks kasutamiseks ja kohandatud ringradadel sõitmiseks.

Cup veermik on 10% jäigemate amortisaatoritega ja uue mehaanilise piiratud libisemisega diferentsiaaliga.

Teine uue Mégane R.S.-i veermiku uudis on peidetud vedrustusse, kuhu on paigaldatud kõigile neljale amortisaatorile survehüdraulilised löögisummutid.

Seda rallispordist inspireeritud tehnoloogiat saab iseloomustada kui “amortisaatorit amortisaatoris”. Kui amortisaatori käigu lõpp läheneb, summutab ratta liikumist teine kolb.

Hajutades energiat seda rattale üle kandmata – nagu tavaline löögisummuti teeks – aitavad survehüdraulilised löögisummutid vältida igasuguseid tagasilöögi- ja võnkenähtuseid, tagades optimaalse rehvi-maapinna kontakti.

Milline on sõiduelamus?

Uue Megane R.S. ajakirjanike tutvustusüritus Poolas, Poznani ringrajal oli väga suurejooneline ja samas ka rahvarohke.

Viimane tähendas, et hoolimata kohal olnud 20st autost, õnnestus baltikumi ajakirjanikel sõita vaid üks kiire ring, mis kindlasti ei ole piisav, et autole mingit hinnangut anda.

Hääle osas on mindud pigem vaiksema auto teed ning väljast kuulates ei ütlekski, et tegemist on väga kiire tänavaraketiga. Sees on juhi rõõmuks asja tehniliselt natuke võimendatud.

Küll aga sai selle ühe kiire ja paari soojendusringi jooksul tunda nelikroolimist. Kuna instruktorid ei öelnud täpselt, kuidas see tunda annab, siis peale ringide läbimist kurtsid paljud, et tagumine ots kipub alt ära minema ja koguaeg on tunne, nagu tekiks ülejuhitavus. Tegelikult pidi kõik olema kontrolli all ja tagarataste pööramine nö. “tõstis” auto õigesse kohta.

Ilmselt oleks tunnetuse saamiseks pidanud veel mõned ringid sõitma, aga kahjuks ürituse ajakava venis ja lennukile jõudmiseks pidime loobuma planeeritud järgmistest ringidest.

Ja siis see R.S. 01

Rajapäeval oli kohal ka ringrajaauto Renault R.S. 01, millega osadel oli võimalik kõrvalistmel kaks ringi lõbusõitu teha.

Hilisemad emotsioonid olid eht-eestlaslikest “täitsa kiire” kuni “mul tulid pisarad silma, nii äge oli!” välja. Võib uskuda, et elamus oli võimas, sest kõrvaltvaatajana oli samuti kihvt vaadata, kuidas oma kiireid ringe tegevatest R.S.dest mööduti nagu seisvatest autodest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.