Uudis

Puust ja punaseks: mida teha, kui juhtus õnnetus ja inimesed kannatada ei saanud

Foto: Liis Treimann / PM / Scanpix Baltics

Kahjuks on liiklusavariid kujunenud igapäevaseks nähtuseks. Õnnetuse korral saavad hirm ja teadmatus jagu ka kõige kogenumast juhist ning olukorra korrektne lahendamine ei pruugi siis kohe meenudagi.

Pikaaegse Seesami kahjukäsitleja Maido Leibenau sõnul hakkavad juhid õnnetuse suurusest ja tõsidusest olenemata pahatihti mõtlematult tegutsema, liigutades autosid, et teistele liiklejatele mitte ette jääda. Vaidluse korral unustatakse politseisse helistada ja kiiremale positiivsele lahendusele kaasa aitamiseks ka olukorda pildistada.

Kuna kahe osalejaga autokahjudega tuleb kindlustajatel kõige enam tegeleda, jagabki kahjukäsitleja näpunäiteid sellistes olukordades tegutsemiseks.

Inimesed enne autosid

Inimelu on iga õnnetuse puhul kõige olulisem, seepärast kontrolli kõigepealt ega õnnetuse tagajärjel pole keegi viga saanud. Kui ilmneb, et inimene on siiski viga saanud, kutsuge kiirabi või päästeteenistus ja politsei, helistades hädaabinumbril 112. Andke kannatanutele esmaabi, kuid vaid oma oskuste piires.

Autosid liigutades võib kahju hüvitamata jääda

Oluline on end teistele liiklejatele nähtavaks teha, lülitades sisse vigastatud sõiduki(te) ohutuled või asetades teele ohukolmnurga.

Isegi, kui avariisse sattunud auto takistab liiklust, ei tohiks osalenud masinaid liigutada enne, kui nn LÕ vorm täidetud, pildid tehtud, andmed vahetatud ja vajadusel politseisse helistatud.

Autot liigutades võtab õnnetuse osapool riski, kus liiklusõnnetuse tegelikke asjaolusid ei ole võimalik hiljem enam tuvastada ning seetõttu jääb kindlustuse poolt kahju hüvitamata või hüvitatakse ainult osaliselt.

LÕ peaks kõigil autos kaasas olema

Kui toimunud on kahe sõiduki kokkupõrge, pange blanketile „Teade liiklusõnnetusest” kirja osapooled ja õnnetuse asjaolud ning allkirjastage. Püüdke kindlasti täita kõik lahtrid ja veenduge, et kahju põhjustanud isik kinnitab oma allkirjaga enda vastutust kahju tekitamise eest.

Kui parasjagu nn LÕ vormi käepärast pole, siis täitke vabas vormis teade ja veenduge, et see sisaldaks õnnetuse kohta ja kuupäeva, osalenud sõidukite (registreerimismärk, mark ja mudel), juhtide, sõidukite omanike (isikukood, nimed, aadressid, kontaktteave) ja kindlustusandja andmeid.

Lisage kindlasti ka liiklusõnnetuse toimumise skeem, juhtumi seletus ja õnnetuse põhjustaja allkiri, millega viimane kinnitab oma süüd.

Ära unusta pilti teha!

Lisaks on väga kasulik olukorra fikseerimise viis teha pilte, mida tänapäeval on kõige lihtsam teha mobiilitelefoniga. Kui peaks vaja olema pealtnägijate tunnistusi, siis kirjutage üles ka nende nimed ja aadressid.

Millal peab politsei kutsuma?

Kui liiklusõnnetuse tagajärjel on tekkinud ainult varaline kahju ja õnnetuses osalenud juhid või juht ning varalise kahju saaja on juhtumi põhjuste hindamisel ja vastutuse küsimuses ühel meelel, ei ole vaja õnnetusest politseile teatada.

Osalised täidavad kohapeal nõuetekohase blanketi või vormistavad oma arvamuse paberil, kuhu kõik vajalikud andmed ära mahuvad.

Kui liiklusõnnetuses osalenud isikud on juhtumi põhjuste hindamisel ja vastutuse küsimuses eriarvamusel, kui kahju saaja ei ole teada, varalise kahju tekitajat ei ole sündmuskohal või varaline kahju tekkis loomale otsasõidu või selle vältimise tagajärjel, tuleb liiklusõnnetusest teavitada politseid ning tegutseda vastavalt politsei korraldusele.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.