Uudis

Rally Estonia 2020 korraldamine on lõppenud, hoolimata Oleg Grossi lubadusest 100 000 maksta

Ott Tänak ja Martin Järveoja 2019. aasta Rally Estonial. Foto: Shutterstock

Sellise avalduse tegi täna korraldusmeeskond oma pressikonverentsil. Kas see tähendab, et jääbki päriselt ära? Ilmselt, kuigi Urmo Aava teine lause pressikonverentsilt kõlas ka sellise peaaegu-täiesti lõplikuna, kus öeldi, et praeguste teadmiste kohaselt jääb ära.

Avalikkuse ette jõudnud tüli Eesti Autospordi Liidu ja Rally Estonia vahel saavutas täna haripunkti, kui avaliku kirja saatis meediale Oleg Gross, kes lubas see 100 000 eurot omast taskust kinni maksta (kiri on avaldatud artikli lõpus). Ühtlasi andis ta valusalt pihta paljudele osapooltele.

Urma Aava meeskonna sõnul on erimeelsused EALiga kestnud juba mitu kuud ja viimaste päevade teema on kurb lõppmäng.

Mis ajenditel kogu see asi on käärimas, on raske öelda. Mõlemad osapooled ütlevad, et teise poolega koostöö ei toimi. Süüdistatakse valedes ja valeandmete esitamises. Loodetavasti selgub millalgi ka midagigi, mis võiks sellisele lollile tülile valgust heita.

Kindel on see, et lootus Eestisse peagi WRC etapp saada, on hetkel küll taas kustumas. Usaldus on kadunud. Loodame siis, nagu Urmo Aava, et kõigest sellest sünnib peagi midagi uut.

Oleg Grossi kiri:

Kas Rally Estonia toimub või keelab Eesti Autospordi Liit (EAL) selle ära? Kas EAL-i seitsmeliikmeline juhatus on täies koosseisus ja üheaegselt mõistuse kaotanud? Kas EAL on kamp mafioososid, kes tegelevad organiseeritud kuritegevuse ja ebaseadusliku tulu teenimisega? Neist ja paljudest veel rumalamatest küsimustest on õhk Eestis nii paks, et ähvardab lämbumine.

Tahaks vaiki olla, aga ma ei saa. Süda ei luba. Mul on mõned asjad vaja öelda, mõned küsimused küsida.

Esiteks. EAL-i juhatuse liikmena võin kinnitada, et tänast hinnakirja kehtestades langetasime õige ja õiglase otsuse. Nii, nagu on korraldatud Eesti riik, kus selle ülalpidamise maksame me maksumaksjatena kinni proportsionaalselt oma sissetulekust, nii on korraldatud ka Eesti Autospordi Liit. Liidu ülalpidamiseks vajalikud vahendid tulevad peaasjalikult võistlejatelt, liidu liikmetelt ja võistluste korraldajatelt.

On loomulik ja ootuspärane, et võistluste korraldajate panused on korrelatsioonis nende poolt korraldatavate ürituste eelarvelise mahuga. Rally Estonia eelarve on suurusjärgus 2,3 miljonit eurot. Rally Estonia ambitsioon on olla nagu WRC-etapp ja selle ambitsiooni (või ka unistuse) maksab kõige suuremas ulatuses otsetoetusena kinni riik. Ehk maksumaksjatena meie kõik. Maksab kinni umbes 350 000 euro ulatuses WRC promootori küsitavat tasu, maksab kinni umbes 250 000 ulatuses WRC tiimide siiatuleku. Rally Estonia ei ole ega tahagi olla tavaline rahvusvaheline ralli, millena teda korraldajatele sobivas kontekstis üritatakse näidata. Kõigil muudel juhtudel, välja arvatud EAL-i poolt küsitava registreerimistasu puhul, räägitakse MM-tasemel rallist.

Lukas võimalikust MM-rallist: riik võib oma panust tõsta, kui ala juhid on mõistuse juures
Rahvaralli korraldaja tasub EAL-ile registreerimistasuna ligikaudu 3% oma tuludest. Rally Estonia puhul räägime me ligikaudu 4% suurusest tasust, mille osas olime valmis kompromissideks ja läbirääkimisteks. Kahjuks ei leidnud ükski Rally Estonia kolmest juhtfiguurist selleteemaliseks kohtumiseks aega.

Teiseks. Rally Estonia ei jää korraldamata EAL-i kehtestatud hinnakirja tõttu, selle taha ei ole korraldajatel tarvis pugeda. Viimase kahtlusevarju kõrvaldamiseks kannan ma selle kulu Rally Estonia korraldajate eest ise. Maailma parima ralli läbiviimiseks peaks sellega kõik eeldused loodud olema. Ma tahan, et asjad oleksid selged ja läbipaistvad. Kõnealuse 100 000 eurot võtan mulle kuuluvast OG Elektra AS-ist dividendidena, millelt tasun 10. märtsil 2020 riigieelarvesse 25 031 eurot tulumaksu. Mul ei ole saladusi, mul ei ole vaja varjata oma raha päritolu ega selle suunamist.

Kolmandaks. Olen elus teinud asju südamega. Teinud äri nagu sporti, sooviga olla parim. Aga mitte kunagi pole ma võtnud sporti nagu äri. Vastupidi, vähimatki majanduslikku kasu taotlemata olen toetanud nii Rally Estonia korraldajaid kui mitmeid teisi siinseid spordiüritusi, olen toetanud Eesti Autospordi Liitu, olen toetanud mitmeid sportlasi, kellest nii mõnelgi on päris hästi läinud. Ka Eesti Autospordi Liidu juhatuse liikmena teen mina ja teevad mu kolleegid juhatuses seda tööd vabatahtlikkuse alusel, mingit ainelist kasu saamata. Vast pole seejuures palju palutud, et viimase nädala jooksul meedias ava- ja teravmeelitsenud ametimehed vastaksid mõnele mu küsimusele. Ikka sama avameelselt ja avalikult. Ma küsin:

  • Margus Kiiver, lihtne autospordisõber, nagu ennast tituleerid, kui EAL-i avalikult künismis ja väärinfo jagamises süüdistad: kas kogemata või meelega jätsid mainimata, et oled Rally Estonia pressiesindaja?
  • Rasmus Kagge, endine ajakirjanik ja spordisõber, nagu ennast nimetad, kui EAL-i avalikult kaaperdamises ja kadeduses süüdistad: kas kogemata või meelega jätsid mainimata, et oled Agenda Public Relations asutaja, partner, juhatuse liige?
  • Tarvi Pürn, kultuuriministeeriumi spordi asekantsler: kas ja kes on hinnanud 2019. aasta Rally Estonia korralduskulude asjakohasust ja abikõlblikkust? Kas oled nõus Rally Estonia korraldajate väitega, et ligemale poole eelarve ulatuses riigi raha toel korraldatud ürituse eelarve on ärisaladus, millest autosporti juhtival alaliidul pole midagi tarvis teada? Või oled siiski valmis selle ridu EAL-i ekspertidele selgitama ja tõestama, et tegu pole maksumaksja teenitud tulu ümberjaotamisega kolmele ettevõtjale?
  • Siim Sukles, Eesti Olümpiakomitee peasekretär: väidad, et EAL ei ole ala arengusse panustanud ja tegeleb väljapressimisega. Kas ja kellega oled EAL-i tegevusetust analüüsinud ja millistele andmetele need väited tuginevad? Kõrge spordiametnikuna võiksid ühtaegu avalikkust valgustada panusest, mida näiteks Rally Estonia korraldajad on andnud mõne Eesti autosportlase maailmatasemele viimisel?

Kõik, kes te olete mind ja mu kolleege Eesti Autospordi Liidus nimetanud kaaperdajateks, mafioosodeks ja muidusööjateks: tõuske julgesti püsti, jutustage oma edulugu Eesti autospordis ja ärge unustage mainida, kelle või mille toel te selleni jõudnud olete. Kes kelle töö vilju täna naudib?

Soovin Rally Estonia korraldajatele edu ja Eesti rahvale häid rallielamusi. Edaspidi peaks asjaosalised istuma koos laua taha, lahendused leidma ja avalikkust mitte eksitama.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses