Reformierakond: ehitame trammitee Haaberstisse, Lasnamäele, Mustamäele, Piritale

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kristen Michal. Foto: Mihkel Maripuu

Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaat Kristen Michal arendaks pealinnas eelkõige ühistransporti, sest see lahendaks nii ummikute kui parkimise probleeme.

Loe: Geeniuse autoportaal küsis suuremate parteide ja valimisliitude esindajatelt, mida nad kavatsevad võimule saades Tallinna liikluses muuta, vaata vastuseid siit.

Kui Reformierakond juhtub Tallinnas võimule tulema, siis Michal tahab liikluse ja transpordi valdkonnas nelja aasta jooksul jätkata ja lõpuni viia seda, mida ta alustas majandus-ja taristuministrina. “Korralikud Russalka ja Haabersti ristmikud, ning alustada Tallinn- Helsinki tunneli ettevalmistustöödega. Lisaks moodsad trammid Haabersti, Mustamäe, Lasnamäe, Pirita suunal,” märkis ta.

Samuti eelistab Michal arendada ühistransporti, kui et kehtestada Tallinna kesklinnas congestion tax-laadset meedet Viimsi ja teiste lähivaldade sõidukitele. “Pigem vajaks Tallinn moodsaid ühistranspordilahendusi, uued trammid Haabersti, Mustamäe, Lasnamäe ja Pirita (Viimsi) suunal on osa sellest.”

Ühistransport lahendaks parkimisprobleemid

“Nagu korralikud rattateed, mis ühenduvad kesklinnaga, et nii tööle minejad kui lapsed saaks rohkem ja turvaliselt liikuma. Kui lahendused on toimivad, võrgustik hea, siis suureneb ühistranspordi kasutus. Hea ühistransport hoiab pere eelarvest ca 10-20% autole kuluvat raha kokku. Pakun, et igaüks leiab sellele rahale parema kasutuse,” lisas ta.

Toimiv ühistransport lahendaks reformierakondlase arvates ka Kalamaja parkimisprobleemi, ilma et kesklinna tasulise parkimise ala tuleks laiendada Kalamajja. “Tasuline parkimine ei lahenda ju tegelikke probleeme, probleemi vastus on toimiv ühistransport ja rattateed, et saaks liikuda mugavalt, turvaliselt, igal ajal ka autole kulutamata,” märkis Michal.

Tallinna peatänava projekt, millega Narva maantee muudetakse jalakäijate ja ühistranspordi alaks, võiks Michali arvates olla veelgi suurem. “Tallinn vajaks isegi suuremat ala, kus oleks jalaliikumise ala, kohvikud, poekesed ja elu tänaval. Mina julgustaks isegi kaugemale mõtlema. Ja liitma sellega korraliku ühistranspordivõrgustiku, et jala liikuda oleks igal ajal mõnus,” selgitas ta.

Reidi teed arendades saab arvestada loodusega

Samas pooldab Michal kindlalt Reidi tee projekti, kuid tema arvates saab projekti planeeringut paremaks teha. “Reidi teed-tänavat ning uut ristmikku on vaja. Majandus-ja taristuministrina, kes ristmikele eelarvesse raha leidis, võin öelda, et ka raha kasutusega on aega varuks, et planeering arukalt läbi vaadatud. Olen seda ka riigi poolt avalikult Tallinna linnale ja linna asendusjuhtidele öelnud.”

Reidi tee projekti raames võetakse maha veel suurem hulk puid kui Haabersti ristmiku üks remmelgas, mis põhjustas palju vastuolu. Küsimusele, kas Haabersti juhtumit arvestades on õige Reidi tee tegemiseks nii suur hulk puid maha võtta, vastas reformierakondlane, et uusi teid ja ristmikke on vaja, neid saab planeerida looduse ja keskkonnaga arvestades.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.