Rekordhinnad vähendasid bensiini tarbimist üle 10%, aga millised on hinnaprognoosid edasiseks?

Märtsis saavutas nafta maailmaturuhind viimase 15 aasta hinnatipu ning oli esimest korda alates 2014. aastast kalendrikuu keskmisena üle 100 dollari barreli kohta, ütleb kütusesektori esindusorganisatsioon Eesti Õliühing oma pressiteates.

Kõrgetest kütuste maailmaturuhindadest tulenevalt rekorditeni küündinud Eesti tanklahindade tõttu vähenes arvestuslikult umbes 12,5 protsendi võrra Eesti mootoribensiini tarbimine. Ühingu tegevjuht Mart Raamat selgitas, et märtsi alguse müüginumbrid ei andnud veel turu reaktsiooni kohta täit selgust, sest toimus märgatav kütuse varumine.

„Kogu märtsikuu müüginumbreid kokku võttes näeme aga, et võrreldes meie baasprognoosiga vähenes tarbimine ca 12-15% võrra. Kuna mootoribensiini tarbivad valdavalt eraisikud, siis annab müüginumbrite langus indikatsiooni, et Eesti inimeste ostujõud on vähenemas ja vähem on hakatud sõitma,“ märkis Raamat.

3 miljonit liitrit vähem

Nii 2020. kui ka 2021. aasta märtsikuus kehtisid ulatuslikud COVID-19 pandeemiast tingitud liikumispiirangud, mis vähendasid mootoribensiini müüki 5-6 miljoni liitri võrra. „Nii-öelda tavasituatsioonis on märtsikuus mootoribensiini tarbimine 23,5-24 miljonit liitrit, sel aastal oli see aga kõigest 20,5 miljonit liitrit. Langenud müügimahud saab ilmselgelt kirjutada ülikõrgete kütuse maailmaturuhindade arvele,“ nentis kütusesektori esindaja.

Raamat selgitas, et kuigi levinud on arvamus, et tanklahinnad on otseses seoses naftahindadest, siis tegelikult see päris üks-ühele nii ei ole.

„Hinnakujundus põhineb lõpptoodete – ehk mootoribensiini ja diislikütuse – Euroopa hulgituru hindadel. Kui praegu on Brenti toornafta hind ca 5% kõrgem kui veebruari lõpus enne Venemaa sõjategevuse algust, siis näiteks diislikütuse hind on eurodes siiani 30% kõrgem. Selle tõttu on just diislikütuse hind tanklates märgatavalt tõusnud,“ tõi Raamat välja kütuse hinnakujunduse tagamaid.

Uusi rekordeid ei ole õnneks näha

„Diislikütuse puhul näeme, et seni on kõrgete hindade mõju olnud pigem piiratud – baasprognoosiga võrreldes oli tarbimine umbes 4-5% madalam. Siiski on suurim diislikütuse tarbija veondussektor andnud märku, et edasised kuud saavad keerulised olema,“ ütles Raamat.

Mart Raamat ei usu, et pikemas perspektiivis taas hinnad märtsi rekorditeni tõusevad. „Turud on teataval määral rahunenud ja hinnavolatiilsus on vähenenud. Siiski usume, et ka praeguste hindadega jäävad tarbimisnumbrid prognoositust madalamateks.” Samas lisab ta, et aktsiisilangetus aitaks kindlasti kaasa just eratarbijate kaitsmisele kütuse hinnašoki eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.