Uudis

Repliik: inimesed ei saaks endale juhilubasid osta, kui riik maksaks maanteeameti eksamineerijatele üle 1200 euro kuus

Maanteeameti sõidueksami auto.Foto: Ronald Liive

Maanteeamet avaldas hiljuti töökuulutuse, kus otsitakse sõidueksami vastuvõtjat. Põhipalgaks on sel ametikohal ette nähtud 1250-1400 eurot kuus. Ja siis me imestame, miks ikka ja jälle mõni eksamineerija altkäemaksu vastuvõtmisega vahele jääb.

1250 eurot brutopalgana ei ole kõige halvem, mida pakkuda. Jääb see ju umbes Eesti keskmise juurde. Kuid arvestades, et eksamineerijaks ei saa mitte iga suvaline isik, vaid täidetud peab olema terve rodu eelnõudeid, mis loob olukorra, kus reaalsuses väga võimekad inimesed on tööl madala palgaga.

Arvestades, et eksamineerija peab omama mitut erinevat juhiluba ning olema muidugi särava taustaga, võib eeldada, et sellesse ametisse minnakse pigem kutsetundest. Sest hea otsimise korral võib leidagi teisi autodega seotud töid, kus samade kvalifikatsioonide olemasolul saab sama või kõrgemat palka.

Kutsetunne aga mingil hetkel hajub, või teeb elu oma korrektuurid ja raha on rohkem vaja. Seejärel olemegi olukorras, kus eksamineerija valib seaduse rikkumise ja musta raha vastuvõtmise, kuna pole kas valikut või tuntakse end petetuna, kuna oskuste ja vastutuse eest ei maksta piisavalt.

See on tundlik ametikoht. Kuigi 99% eksamineerijatest ei kaldu kutsetundest, siis see 1% kaldub. Ja seda aitaks vältida see, kui eksamineerijatele makstaks palka, mis kataks vajadused ka siis, kui asjad ei ole enam nii, nagu need olid tööle asudes. Keegi pole kurjategija kurjategija olemise pärast. Midagi on inimese sinnani viinud.

Ja kuigi neid põhjuseid võiks olla mitu, siis väikese eelarvesuurendusega saaks ühe võimaliku põhjuse lihtsalt ja kiirelt elimineerida.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.