Uudis

Repliik: võimas digiriik on suurte autotootjate jaoks jätkuvalt suvaline ääremaa

Foto: Kalle Veesaar

Kirjutasime täna, et Eestis lõpetati Ford Focus ST sportmudeli müümine. Põhjused on segased ja ei teagi, kelle suunas näpuga näidata.

See kõik on võrdlemisi traagiline. Ühelt poolt ei muuda see Eestis Fordi müüginumbrite mõttes mitte midagi, sest ilmselgelt pole ST versioonid mingi müügihitt, nagu ka Focus ise. Teiselt poolt on see Fordi peakontori poolt (või kus iganes neid asju otsustatakse) lühinägelik või lihtsalt totter bürokraatlik lähenemine. Oluline on täpsustada, et Ford pole muidugi ainuke, kes väiksemaid turge kõrvale jätab.

Kesist müüki nii ei tõsta

Ilmselgelt kaasnevad iga uue mudeliga mingid kulud, mis tuleb teha – hooldusinimeste väljaõpe, müügimeeste koolitus, turundusmaterjalid jmt. Samas ei erine tavaline Focus ja ST mudel kindlasti nii palju, et selleks on eraldi meeskonda vaja.

Kui su mark teatud piirkonnas müüb niigi arusaamatult kesiselt, siis miks võtta maha ainukesed mudelid, mis aitaks tänavapildis ja müügisaalis margi erilisust ja võimekust näidata? Keegi kuskil Excelis nii otsustas ja arvas, et päästis just firma pankrotist? Suure hulga valgete kaubikute tarnimine tänavapilti sõiduautode müüki ei tõsta.

Selline kaval asi nagu internet

Iga pilt Facebooki autogruppides (ja kinnitan, neid on palju), sõiduproov, Instagrami foto või lihtsalt märkamine tänaval, on sisuliselt tasuta bränding ja reklaam. Mitte ainult kohalikult, vaid üle maailma, sest hashtag.

Eestis tehtud superkihvt foto Focus ST’st leviks suunaviidete abil kiiresti üle maailma Fordi ja üldisemalt autosõprade sotsiaalmeedia voogu, pole vahet, et see tehti kuskil Viljandi taga. Tavalist Focust kahjuks keegi ei pildista ega jaga.

Rääkimata siis veel sellest, et uus Focus ST on tõepoolest väga palju kiita saanud ja oleks kindlasti paljude potentsiaalses nimekirjas, võistlemas Volkswagen Golf GTI, Renault Megane RSi või Hyundai i30 N’iga. Need ei ole juhuslikud autod, vaid näited firmadest, mis hea meelega oma tippmudeleid lasevad proovida ja ei ole Eestit kolka-riikide nimekirja pannud.

Kas tõesti CO2?

Jääb veel see hägune CO2 põhjendus. Teadupärast tähendab iga gramm, mis on üle ELi lubatud määra, autotootjale trahvi 95 eurot grammi kohta.

Kui võrrelda, siis 1,5-liitrise Focuse pealt peaks Ford maksma 5605 eurot trahvi ja 2,3-liitrise ST mudeli pealt 8740. Vahe on tõepoolest 3000 eurot, aga “tänu” trahvidele tõusevad nagunii autode hinnad, ka konkurentidel, seega Eestis müümata jäänud ST’d nüüd vaevalt Ford Motor Company tulemusi mõjutavad.

Prantsusmaa veinimõis vs demoauto

Ma olen kogenud (ja muidugi selle eest tänulik), kuidas korraldatakse uute mudelite rahvuvahelisi proovisõite. Üle maailma lendavad Prantsusmaa luksuslikesse veinimõisatesse nädalate kaupa kohale ajakirjanikud ja muud seotud isikud, kõik kulud kaetud. Ford Motor Company on broneerinud kogu mõisa ainult autofirmale, iga kutsutu elab üksi luksuslikus toas ja kõike voolab ojadena. Seda teevad muuseas ka teised firmad.

Turunduse ja pilti saamise mõttes oleks Ford Motor Company’l mõistlikum saata igasse riiki hoopis mõned korralikud tippmudelitest demoautod, isegi kui nende enda süsteemis on kirjas, et tegemist on eraimportööri või mis iganes muu kehandiga. Väljastpoolt vaadates on ju suva, tegemist on siiski ametliku Fordi esindusega.

Kinnine ring

Meediapinda ja tasuta kajastust internetis saaks kordades rohkem ja mitte vaid kohalikku. Et Excelis asi veel eriti hästi paistaks, siis saab need autod, küll odavalt, aga siiski maha müüa.

Aga ei, keegi otsustas minna täpselt vastupidist teed. Ja lõpuks ongi see üks kinnine ring – sinna riiki pole mõtet kulutusi teha, sest seal on müük kesine. Aga müük on kesine, sest me ei aita kuidagi sellele kaasa.

Loodetavasti õnnestub Info-Autol see otsus kunagi lasta ümber vaadata, sest raske on pilti pääseda, kui võetakse ära kõik äge ja alles jääbki vaid “Autovahetuskuu” kampaania ja valged kaubikud. Ford on palju enamat väärt kui see.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.