Retrobusside festivalil saab sõita vanade Ikaruse bussidega

Fotod: Karl-Erik Idasaar

Tallinna bussijaamas saab reedel retrobusside festivalil näha Ikaruse busse erinevatest aastakümnetest ning nendega lõbusõitu teha.

Uudistada saab 17 bussi erinevatest aastakümnetest. Bussid panevad välja Timeless Buses, Mäkelän Liikenne Oy, Suomen Linja-autohistoriallinen Seura ja Tallinna Linnatransport.

Avatud on Ikaruse busside teemaline näitus ooteplatvormidel koostöös Liszti Instituudi, Ungari suursaatkonna ja Ungari Teadus-, Tehnoloogia- ja Transpordimuuseumiga. Bussijaama ootesaali akendel saab vaadata reisimise ja liikumise teemalist näitust, mis loodi koostööd Eesti Kunstimuuseumiga.

Ansambel Smilers esitab katusekontserdi laiendatud koosseisus ja DJ Margus Kaukes loob meeleolumuusika.

Lõbusõidud retrobussidega kestavad kogu festivali vältel. Üritus on osalejatele tasuta.

Esimesed seda marki sõiduvahendid jõudsid Ungarist Eestisse 1956. aastal ja hakkasid teenindama Tallinna lähiümbruse liine. Mõni aasta hiljem jõudsid siia Tallinna kaugliinide jaoks mõeldud bussid Ikarus Lux. Neid peetakse siiani maailma kõige õnnestunuma disainiga bussideks.

Ikarused liikusid Eesti teedel 1990. aastate keskpaigani

Tallinna Bussijaama tegevjuhi Airika Aruksaare sõnul kujunes festivali alateemaks Ikaruse bussid sooviga rõhutada Eestis pikalt kasutusel olnud bussimarki. Retrobusside festivalil saab näha kogu maailma kontekstis unikaalset retrobusside kollektsiooni. Sõiduvahendid on töökorras ja taastatud algupärasel kujul.

“Buss kui ühisliikuvuse vahend, on aegade jooksul olnud parim viis Eestis pika vahemaa läbimiseks. Festivalil saab näha, millega sõitsid meie vanavanemad omal ajal tantsupeole või linnast linna,” rääkis Aruksaar. “Vanimad bussid festivalil on 1938. aastal Rootsis toodetud Volvo B14 Autokori ja Venemaal toodetud ning Eestiski kasutusel olnud ZIS-127. Tallinnas asuv ZIS on maailmas ainus omasugune – buss on sõidukorras ning taastatud originaalkujul,” märkis Aruksaar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.