Uudis

Riia juures avatakse Ikea: kas edaspidi on mõistlikum sõita mööblit ostma Soome või Lätisse?

30. augustil avatakse Riia lähistel Ikea kauplus, millega saavad eestlased uue naaberriigis asuva populaarse mööblipoe. Seni on Eesti ostjate Ikea-matkade sihtkohaks olnud Helsingi külje all olev Vantaa, kus on lähim Ikea.

Kui võtta aga arvesse ajakulu ning sõidu hinda, siis kumbasse riiki oleks edaspidi mõttekam sõita, et osta kirjutuslaud ja lihapalle?

Paneme kaks Ikeat võrdlusse, kui me sõidaks sinna autoga, mille keskmine kütusekulu on 7 liitrit sajale ning kulusid inimeste vahel ei jagata.

Kui elad Tallinnas

Elades Tallinnas, ütleme juhuslikul aadressil Mustakivi tee 25, siis oleks erinevatesse poodidesse sõitmise arvutuskäik järgmine:

Vantaa Ikea (aadress Porttisuontie 18):

  • 6,3 kilomeetrit või 13 minutit Tallinna sadamasse, seejärel Helsingi Länsiterminalist Ikeasse 21 kilomeetrit, mis võtab ligi 40 minutit. Juurde tuleb lisada laevasõiduks kuluv aeg, mis on keskmiselt 2 tundi, kui minna Tallinki laevaga. Seega on edasi-tagasi reis 54,6 kilomeetrit autoga ning kokku kulutatud ligi 6 tundi.
  • Kütust kulub selle reisiga umbes 4 liitrit, mis maksab kokku umbes 5-6 eurot. Laevapileti hind on kõikuv, kuid selleks nädalavahetuseks maksab Tallinki autopilet 79 eurot. Kokku on hinnaks seega umbes 85 eurot.

Seega Soome sõit võtab: 55 km, 6 tundi, 85 eurot.

Läti Ikea (aadress: Biķeru iela 2, Dreiliņi, Stopiņu novads):

  • Sõita tuleb 318 kilomeetrit, mis võtab aega ligi 4 tundi. Seega edasi-tagasi sõit kestab kokku 636 kilomeetrit ja 8 tundi.
  • Kütust kulub sellisel reisil ligi 45 liitrit, mis läheb maksma umbkaudu 60 eurot. Soovi korral võib tankida ka Lätis, kus kütus on mõnevõrra odavam.

Tallinnast Läti Ikeasse sõit võtab: 636 km, 8 tundi, 60 eurot.

Seega on näha, et Tallinna inimese jaoks on ajaliselt mõistlikum minna Soome Ikeasse, rahaliselt aga sõita Lätti. Kui aga leida odavam laevapilet, mida tihtipeale ka pakutakse, siis on Soome Ikea selgelt mõistlikum valik.

Kui elad Tartus

Kui aga elad Tartus, ütleme juhuslikul aadressil Lossi 21, siis on hinnad järgmised:

Vantaa Ikea (aadress Porttisuontie 18):

  • 186 kilomeetrit või 2 tundi ja 20 minutit Tallinna sadamasse, seejärel 21 kilomeetrit või ligi 40 minutit Ikeasse. Juurde tuleb lisada laevasõiduks kuluv aeg, mis on keskmiselt 2 tundi, kui minna Tallinki laevaga. Seega on edasi-tagasi reis 414 kilomeetrit autoga ning kokku kulutatud ligi 10 tundi.
  • Kütust kulub selle reisiga umbes 30 liitrit, mis maksab kokku umbes 40 eurot. Laevapileti hind on kõikuv, kuid selleks nädalavahetuseks maksab Tallinki autopilet 79 eurot. Kokku on hinnaks seega umbes 120 eurot.

Seega Tartust Soome Ikeasse sõit võtab: 414 km, 10 tundi, 120 eurot.

Läti Ikea(aadress: Biķeru iela 2, Dreiliņi, Stopiņu novads):

  • Sõita tuleb 238 kilomeetrit, mis võtab aega ligi 3 tundi. Seega edasi-tagasi sõit kestab kokku 476 kilomeetrit ja 6 tundi.
  • Kütust kulub sellisel reisil ligi 17 liitrit, mis läheb maksma umbkaudu 22 eurot. Soovi korral võib tankida ka Lätis, kus kütus on mõnevõrra odavam.

Seega Tartust Lätti sõit võtab: 476 km, 6 tundi, 22 eurot.

Seega on selge, et Tartus või üldiselt Lõuna-Eesti pool elavatel inimestel on nii ajaliselt kui ka rahaliselt mõttekam külastada Läti Ikeat.

Arvestada tasub siiski, et laevapiletite hinnad kõiguvad, soodsama pileti võib saada Viking Line’ist või mõne laevafirma püsikliendina. Samuti mõjutab sõidu hindu auto kütusekulu.

Märksõnad: ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses