Riik müüb ELMO laadimistaristu maha, eksperdid näevad selles võimalust arenguks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Meelis Meilbaum/Virumaa Teataja/Scanpix

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) paneb avalikule enampakkumisele ELMO kiirlaadimistaristu. Eksperdid näevad selles võimalust taristu arendamiseks ning uuendamiseks.

Taristus on kokku 168 laadimisseadet ja sellega koos müüakse ELMO veebidomeen ning kaubamärgi kasutamisõigus. Lisaks antakse uuele omanikule teenuse jätkamise hõlbustamiseks kaasa ka senise kliendibaasi kontaktid ja teenuse kasutusstatistika. Lisaks saab uus omanik enda kasutusse haldussüsteemi, mida saab kasutada kiirlaadimistaristu juhtimiseks ja haldamiseks.

Laadimistaristu ostuga kaasneb uuel teenusepakkujal kohustus tagada selle terviklik toimimine ning vastavus Euroopa Liidu ning Eesti Vabariigi õigusaktidega vähemalt viie aasta jooksul.

Seatud tingimuste kohaselt peab pärast ostu jääma tööle vähemalt 168 kiirlaadijat 140 erinevas kohas. Samuti tuleb ostjal tagada, et kiirlaadimispunktide omavaheliseks kauguseks ei ole 2020. aastaks rohkem kui 60 kilomeetrit mööda maanteevõrgustikku, seega tuleb asja edasi arendada. Lisaks sellele tuleb luua võimalus kasutada Euroopa standardile vastavat laadimisotsikut, seega peaks laadijad muutuma sobilikuks ka näiteks Saksa elektriautodele.

MKMi pressiesindaja Emilie Toomela sõnas Geeniusele, et ministeeriumi eesmärk oli arendada elektriautode kasutamise võimalusi. “Üle-Eestiline laadimistaristu annab elektriautode kasutajatele liikumiskindluse ning ELMO on sellega oma eesmärgi tänaseks täitnud. Seetõttu on riik otsustanud anda laadimistaristu edaspidise haldamise võimaluse erasektorile,” lausus ta.

Elektrisõidukite arv Eestis on ELMO programmi järel oluliselt kasvanud, varasema 500 elektriauto asemel 2013. aastal on tänaseks Eesti teedel üle 1200 säärase sõiduki. “Laadimistaristu on muutunud piisavalt tasuvaks, et erasektor saaks selle haldamisega hakkama ka ilma riigi toeta,” lisas ta.

Raha suunatakse arengusse

Toomela märkis, et taristu müügist saadud raha on riigil plaanis uuesti suunata elektriautode arengu toetamisesse. “Loodame, et ELMO laadimistaristust saadavat müügitulu on tulevikus võimalik rakendada edasiseks elektriautode toetamiseks,” märkis ta.

Võimalikke arengukohti näevad ka asjatundjad.

Tesla Rent juht Mario Kadastik sõnas, et taristus peaks hakkama kasutusele võtma CCS-tüüpi laadijaid. Ta sõnas, et seda ei pea tegema kohe kõigi olemasolevate asemele, aga uuemad autod on suurema sõiduulatusega, seega sobiks alustuseks suuremad asulad ja põhitrassid. Ta toonitas, et kaaluma peaks uut tüüpi CCS+CHAdeMO+Type-II jaamade kasutuselevõttu, mitte lihtsalt vanade laadimisjaamade juurde uue standardi lisamist.

Samuti märkis Kadastik, et olemasolevad laadijad on tänaseks üle viie aasta vanad, neil esineb tõrkeid ja ikaldusi ning nende müük ei toimu juba aastaid. Seega peaks neid kõiki hakkama välja vahetama, vähemalt populaarsemates kohtades.

Lisaks eelnevale märkis Kadastik, et kui soovida, et ka erasektor laadijaid paigaldama hakkaks, siis tuleks kaaluda ühtse info- ja maksesüsteemi loomist, samuti peab hinnastus olema jätkusuutlik. Hinnastusmudeliks soovitas Kadastik ajatariifipõhist mudelit.

Laadimisjaamade ühe suurima kasutaja, Elektritakso OÜ juhi Ermo Kontsoni sõnul peaks muutma laadimise hinnastamist, suurendada asukohti, lisada Euroopa standard ja teha palju muud. Loe Kontsoni ootusi laadimisvõrgustikule siit.

Enampakkumise tingimused on leitavad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.