Uudis

Rohelised tuled ja pesusamet – kas disaineritel ideed otsas?

Acemani mõõtmed on 405 x 199 x 159 cm ja rehvidel 245/40 R20. Aku tuleb ilmselt 40–50 kWh ja mootor 180–220 hj. Fotod: Mini

Mini nägemuses võiks uus väike linnadžiip Aceman tänaval teistest autodest eristuda peamiselt roheliste esitulede poolest. Kas tõesti hakkavad disaineritel ideed otsa saama?

Ideeauto Concept Aceman viitab sellele, et Minil mõlgub peale uue põlvkonna elektrilise kolmeukselise luukpära Cooperi mõttes ka sellest ainult natuke suurem viieukselise kerega linnadžiip. Umbes nelja meetri pikkusena tuleks Aceman selgelt väiksem ja seega ka odavam suuremast Countrymanist (praegu 4,3 m, järgmine põlvkond ilmselt juba 4,5 m).

Acemani tehnika poolest ei iitsata BMW tütarfirma esialgu sõnagi ehk Concept Acemani põhiülesanne on lihtsalt publiku harjutamine Mini uuendatud kujustusega. Ümarad esilaternad asendusid lopergustega juba mõni aeg tagasi, kuid nüüd rõhutab Mini nende kuju hulknurkse joonega päevasõidutuledega. Isikupära lisamiseks hakkab auto välisvärviga kokkusobiv roheline valgus nii päeval kui ka ööl ümbritsema iluvõrejäänukit, mis jahutusvajaduse puudumise tõttu ehitati kinniseks.

Jääb selgusetuks, kas näiteks punasel autol hakkab kogu see killavoor põlema punaselt ja lillal lillalt ning samuti ei peeta vajalikuks selgitada autoninna toodud tuledemängu tänavalegaalsust. Suure tõenäosusega on siiski tegu vaid näituseprototüübi virvatulede, mitte seeriatootmislahendusega.

Roheline, sinine, hall

Tohutud 20-tollised rattad mahutati suurtesse kandilise lõikega rattakoobastesse ja ukselingid süvistati kerepinda, kuid tahapoole vaatab Acemani juht ikka peegleist, mitte kaamerate-ekraanide abiga.

Nii tagalaternais kui ka võimsas pakiraamis kordub praegusteltki Minidelt tuttav Briti lipu motiiv. Auto värviti paljudes toonides: katus ja peeglid tumeroheliseks, kere rohekassinakaks, kere allosa detailid tumesiniseks ja -halliks. Eraldi peetakse vajalikuks rõhutada, et Acemanil pole mitte ainsatki kroomitud detaili.

Peale kroomi on loobutud ka nahast. Selle asemel viimistleti sõitjateruum istmeist armatuurlauani eri tekstuuriga taaskasutuskangastega ning roolirattale ja uksekäepidemetele lamineeriti roheline pesusamet.

Müügil juba üsna varsti

Armatuurlaual toretseb vaid üks suur ümmargune puutetundlik OLED-ekraan ning sellest madalamal endiselt Minile iseloomulik tumblerlülitite rivi. Sedapuhku lülitatakse nendega käike ja seisupidurit, valitakse sõidurežiime ning seatakse lustikummuti heli valjust. Meelelahutus- ja infosüsteem töötab Android Open Source Projecti tarkvaraga ning keskekraani pildi saab projitseerida tervele armatuurlauale ning osaliselt ka esiustele. Tõsi, kanga peale peegeldatav pilt pole kuigi terav, eriti valge ajal.

Concept Acemani ametlik esitlus tuleb augusti lõpus Saksamaal Kölnis maailma suurimal arvutimängufestivalil Gamescom 2022. Siis tõotab selguda täpsemalt, millal midagi Acemani sarnast võiks jõuda ka auto­poodi, kuid 2024. aasta tundub ennustusena üsna õige.

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 16, august 2022

Kõik selle ajakirja lood
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.