Uudis

Ronald Liive: Autojuhid, palun õppige ära, mis asi on ohutu pikivahe

Libedaga muutub ohutu pikivahe hoidmine veelgi olulisemaks. Foto: Virumaa Teataja/Scanpix

Autojuhid, mis teil viga on? Nagu tõsiselt, miks te panete minu ja enda elu ohtu? Sellega olen ma juba ära harjunud, et kiirusepiirang on enamikele autojuhtidele vaid üks number liiklusmärgil ja ei midagi muud, kuid mille pärast te ohutut pikivahet ei hoia?

Kõige häirivamad autojuhid

Olen möödunud kevadest saadik sõitnud peamiselt mööda maanteid maha 20 000 kilomeetrit ja selle aja jooksul on kõige häirivamaks saanud need autojuhid, kes ei adu füüsikast kõige vähematki. Kui kiirused on suuremad, siis pikeneb pidurdusmaa. Tundub, et paljud pole sellest kuulnudki.

Kui nüüd suurematele kiirustele lisada juurde halb nähtavus ning vihma- või lumesadu on ilmselge, et pidurdusmaa pikeneb veelgi.

5-sekundiline video ütleb kõik

Autogeeniuse toimetaja Tarmo Tähepõld osales sügisel maanteeameti ohutu sõidu koolitusel. Alltoodud videos oli kahe auto pikivahe soovituslikust väiksem ja kiirus 70 km/h.

Tagumise auto ülesanne oli pidurdada sellel hetkel, kui esimese auto piduritulesid märkab. Märkamine + reaktsiooniaeg + pidurdusmaa tehte tulemus on videos näha. Sellise hooga, nagu tagumine auto esimesest mööda sõitis, oleks liiklusolukorras ta tagant sisse põrutanud.

Pole vajalik ka möödasõiduks

Ohutuse tagamiseks ja sõidumugavuse otstarbel kasutan ise adaptiivset püsikiirusehoidjat, mis teeb enamuse töö minu eest ära. Vajadusel lisab kiirust või pidurdab. Selles osas ei ole mul autole etteheiteid, kõik toimib ilusti.

Isegi möödasõitu on ju parem teha pikema pikivahega, nii et vastassuunavööndisse jõuad kõrgema kiirusega ja veedad seal vähem sekundeid.

Mõned meetrid minust tagapool kiirendust alustades võtab see sul kauem aega. Sa ei võida midagi, pigem ju kaotad.

Kuidas mõõta ohutut pikivahet?

Ohutut pikivahet on väga lihtne hoida, selleks pead sa oskama sekundeid lugeda. Jälgi eestsõitvat autot ning tema kõrval olevaid objekte. Olgu selleks puu, mõni post, liiklusmärk või asfaldile joonistatud kiiruspiirang.

Kui eessõitja on objekti juures, siis hakka sekundeid lugema ning lõpeta siis kui oled sama objektini jõudnud.

Maanteel sõites peetakse ohutuks pikivaheks seda, kui kahe auto vahe on vähemalt kolm sekundit. Linnas piisab kahest sekundist. Ohutut liiklemist!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.