Uudis

Ronald Liive: kaasliikleja, millisest krõpsupakist juhiloa leidsid?

Kuvatõmmis politsei alarmsõidu videost.Foto: Kuvatõmmis/Darvy Kõdar/Twitter

Ma nüüd arvan. Arvan kohe nii, et on mitmeks kuuks arvatud. Head kaasliiklejad, mis teil viga on? Miks te ei reageeri alarmsõidukile aegsasti ega korrektselt? Kas teil on ostetud load või pole teil üldse loogilist mõtlemist? Kasutades liikluspolitseiniku Darvy Kõdari sõnu – millisest krõpsupakist juht oma load on leidnud?

Järgnev üllitis tugineb suuresti just Kõdari Twitteri postitustele, kuna isiklik kogemus lähenevate alarmsõidukitega on kesine. Isegi liiklusseadust tundmata tundub loogiline, et sähvivate vilkuritega politsei-, kiirabi- või päästeautole peaks teed andma ja seda esimesel võimalusel. Mingil mulle arusaamatul põhjusel ei ole see aga osadele autojuhtidele iseenesestmõistetav.

Rikastan oma arvamust mõningate Kõdari poolt postitatud näidetega, mis ilmestavad arvamuslugu hästi. Üks värskeimaid on näide Volvo juhist, kes jäi lihtsalt keset teed seisma ning avas isegi ukse. Millise kohaga see autojuht mõtles?

Politseiauto sõidab su taga, sireen möirgab ja vilkurid sähvivad ja sina otsustad lihtsalt keset teed seisma jääda? Isegi kui sa ei saa aru, mida vilkurite erinevad, vaid kaks erinevat värvi!, tähendavad, siis kasuta loogilist mõtlemist ning tõmba tee paremasse äärde või vabasta antud sõidurida. Sama soovitus kehtib ka tolle Volkwsagen Golfi juhi kohta.

Ja siis veel kaks asja. Alarmsõiduki lähenemisel ära kunagi litsu piduripedaali vaid jätka sõitmist senisel kiirusel. Ilmselgelt ei kehti see kiirust ületavate juhtide puhul, kes võivad automaatselt eeldada, et ju on nemad need patuoinad, keda noolitakse.

Ja taaskord, kui sa ei tea, mida need vilkurid tähendavad, siis politseiauto puhul eelda alati, et alarmsõidu põhjustajaks oled sina ehk taaskord tõmba tee paremasse serva.

Kui politseiauto roolis olev autojuht teeb sama manöövri, mis sinagi ning jätkab sinu järel sõitmist, kuid ülejäänud sõidutee on vaba, siis järelikult soovitakse sinuga lähemalt tutvust teha. Jää seisma ja järgi edasisi juhiseid.

Kõigi muude olukordade puhul hoidke silmad ja kõrvad lahti ning ärge takistage alarmsõidul olevaid kiirabi-, politsei- või päästeautosid. Alarmsõiduk kasutab sireene ja vilkureid põhjusega. Kas keegi kaaskodanikest või hoopis mõni sinu lähedastest on hädas ning vajab kiiret abi või reageerib politsei mõnele väljakutsele, kus üritatakse takistada kuriteo toimepanemist.

Mida võib alarmsõidukile tee andmisel teha, seda kirjutasime siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.