Uudis

Rootsi miniautode tootja kaalub Eestis tehase avamist

“Eesti on erakordne riik. Kogu suhtumine, läbipaistvus ja IT-põhine lähenemine klapib täpselt meie ettevõttega,” rääkis Michael Molitor, kes on Rootsis autot arendava ettevõtte nõukogu esimees. “Ütlen välja, et me täitsa kaalume, et üks koht, kus me oma autot ehitama hakkaksime, võiks olla Eesti.”

Molitor esitles oma ettevõtte plaane neljapäeval Tallinnas toimunud üritusel. Uniti on linnasõitudeks mõeldud kergauto, mille loojad püüavad praegusest ebaefektiivset autotööstusest mööda minna.

Sõiduk on juba läbinud NCAP turvatestid

“Praegune sõiduk tähendab ebaefektiivsust. Sõiduki omamine on kapitali kasutamise kohalt ülimalt raiskav, sest auto on paljude inimeste elus kas kõige kallim või kalliduselt teine ese, mis nad ostavad,” rääkis Molitor. “Samas on ka autode toomine ülikallis – tavalise autotehase kõige kallim osa, lehtmetalli töötlemise liin, maksab 3 miljardit dollarit. Järgmiseks, värvimiskeskus, kaks miljardit dollarit.”

Foto: UNITI Sweden AB (publ)

Uniti mõte on teha auto odavamalt, et auto oleks kergem, auto oleks keskkonnasäästlikum ja igas mõttes efektiivsem. Tegu on elektriautoga, mille 22 kWh akuga saaks masin sõita kuni 300 km.

Tüüpiliselt istub juht sõiduki ees keskel, kokku on plaanis ehitada 2-, 3- ja 5-kohalised mudelid. Sportrežiimis kiirendab auto 80 km/h kiiruseni 3,5 sekundiga, tippkiirus on 130 km/h. Kuigi tegu on kerge ja väikse elektriautoga, mahuvad sinna ka pikka kasvu inimesed ja turvalisuses on see saanud NCAPilt 5 tärni.

Läbirääkimised käivad Eestist pärit sõidujagamise firmaga

“Auto hind Euroopas hakkab olema 20 000 eurot,” ütles Molitor Geeniusele. “Aga see pole tavaline auto. Praegu on see pigem vidin. Malmös saab seda osta näiteks Mediamarkti poest.”

Tegelikult ei tohiks aga auto hinda keegi üldse küsida, sest mõte on, et selline auto veab sind linnas ühest kohast teise taksona. “Tahame võimalikult kiiresti üle minna sõidujagamisele ja seepärast asume läbirääkima ka ühe sõidujagamise ettevõttega, mis on Eestist pärit,” vihjas Molitor.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.