Rootsis alustas avalikul teel kaubavedu juhita elektriveok

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Einride'i isejuhtiv elektriveok T-Pod alustas Rootsis avalikul teel kaubavedu.Fotod: Einride.

Kolmapäeval alustas Rootsi teedel kaubavedudega elektriline ja täiesti isejuhtiv veok, vahendab Reuters. Veoki arendas välja nutikatele transpordilahendustele keskendunud idufirma Einride ja esimese omalaadse veoki tellijaks on logistikafirma DB Schenker.

Einride’i tegejuht ja endine Volvo juhatuse liige Robert Falck ütles Reutersile, et firma peab hetkel suuremate tarnijatega läbirääkimisi, et tootmist ja tellimusi suurendada ning ei välistanud sealjuures ka koostööd teiste veokitootjatega.

“Kuna oleme eelkõige tarkvarale ja lahendustele keskendunud ettevõte, on koostöö tootmisfirmaga midagi, mida näeme edasi liikumiseks vajalikuna,” sõnas ta ja lisas, et loodab järgmiseks aastaks ka kokkuleppele jõuda.

T-Podil on lubatud sõita lühikesi vahemaid Jonkopingi tööstusregiooni avalikul teel laohoone ja terminali vahel kiirusega kuni 5 km/h, näitavad transpordiameti dokumendid. Falck ütles, et Einride taotleb järgmisel aastal lubasid rohkemate avalike teede kasutamise jaoks ning et plaanib USAsse laieneda.

Lisaks Schenkerile on Einride saanud tellimusi Saksa poeketilt Lidl, Rootsi transpordifirmalt Svenska Retursystem ja viielt Fortune 500 jaemüügiettevõttelt. Eesmärk on 2020. aasta lõpuks tuua teedele 200 sõidukit.

Einride’i veokite vastu on huvi üles näidanud juba mitmed teisedki ettevõtted – 2020. aasta lõpuks on plaanitud toota valmis 200 T-Podi.

Einride’i T-Pod kaalub täislaadungiga 26 tonni ning sellel puudub juhikabiin, mis peaks firma eelduste kohaselt vähendama kaubaveo kulusid kuni 60% võrreldes juhiga diiselveokiga. T-Podil on neljanda taseme isejuhtivus ning see kasutab visuaalsete andmete reaalajas töötlemiseks Nvidia Drive platvormi. Järelvaataja saab kuni kümmet sõidukit korraga eemalt jälgida ja kontrollida.

Schenkeri tegevjuhi Jochen Thewes’i sõnul on Einride nende arvates praegu parim lahendus, mis olemas on. Thewes ütles, et elektrifitseerimiseks vajaliku 5G tehnoloogia kasutuselevõtt on hetkel liialt aeglane. Einride’i ja Schenkeri pilootprojekti jaoks pidid Ericsson ja Telia ehitama kaks uut masti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.