Saksa väljaanne: lekkinud andmete põhjal käskis Tesla töötajatel vältida klientide kaebuste kirjalikku protokollimist

Foto: Tesla
Foto: Tesla

Saksa ajalehele lekkinud dokumentidest selgus, et Tesla andis oma töötajatele korralduse vältida klientide kaebuste kirjalikku protokollimist. Nimelt lekitas Tesla vilepuhuja Saksamaa ajalehele tuhandeid ettevõttesiseseid toimikuid.

Handelsblatt avaldas rea lugusid, mis kirjeldasid teatamata jäetud klientide kaebusi ja võimalikku andmete väärkäitlust. Üks lekkinud dokumentidest sisaldas Tesla poliitikat, mille kohaselt arutati klientide kaebusi ainult suuliselt, mitte kirjalikult.

Handelsblatti andmetel said nad Tesla vilepuhujalt umbes 100 gigabaiti andmeid vähemalt 23 000 faili, sealhulgas PDF-ide, arvutustabelite ja e-kirjade kujul. Leke hõlmab töötajate ja klientide andmeid, aga ka tuhandeid kaebusi, mis puudutavad Teslade iseseisvat kiirendamist, avariiaruandeid ja väiteid vigaste kokkupõrkehoiatuste põhjustatud hädapidurduse kohta.

Failid sisaldavad väidetavalt ka osa Tesla töötajate poliitikast, mille kohaselt peavad töötajad suhtlema klientidega nende kaebuste üksikasjade kohta ainult suuliselt, andes neile konkreetselt juhised mitte panna aruandeid kirjalikult e-kirjadesse ega jätma üksikasju kõnepostidesse.

“Nad ei saatnud kunagi e-kirju, kõik oli alati verbaalne,” ütles üks California arst Handelsblattile. Arst teatas 2021. aastal juhtunud juhtumist, milles väitis, et nende auto kiirendas ise ja põrkas vastu betoonsammasid.

The Verge ja Jalopnik avaldatud Handelsblatti loo tõlgitud osas kästi Tesla töötajatel väidetavalt märkida arvustused ja kaebused “ainult sisekasutuseks” ning suhelda klientidega ainult suuliselt.

Miks otsustati avaldada?

Handelsblatti peatoimetaja Sebastian Matthes postitas pärast kuudepikkust failide uurimist ja klientide kaebustega küsitlemist loo kõrvale märkuse, milles selgitas otsust avaldada lekkinud andmete sisu, mis võib rikkuda Euroopa Liidu privaatsusseadust.

“Andmed maalivad pildi elektriautode pioneerist, kellel näib olevat palju suuremaid tehnoloogilisi probleeme kui varem teada,” kirjutas Matthes märkme tõlke kohaselt.

Paljud kaebused, mis ulatusid aastatel 2015–2022, hõlmasid USA-s asuvaid intsidente, millest mõned tulid ka Euroopast ja Aasiast. Handelsblatt teatas vestlustest kümnete kaebustest mõjutatud inimestega, sealhulgas mõnedega, kes näitasid ajakirjanikele videot vahejuhtumitest või nende suhtlusest Teslaga.

Vastuseks Handelsblattile kutsus ettevõte neid tungivalt üles kustutama “varastatud” andmed ning ähvardas lehe ja väidetavalt “rahulolematu endise töötaja” vastu kohtulike meetmetega, mida nad arvasid olevat lekke eest vastutavad.

Reuters ja Handelsblatt teatasid, et uurijad Saksamaalt ja Hollandist, kus ettevõtte andmeid säilitati, kaaluvad, kas töötajate ja klientide andmete leke – sealhulgas ka Elon Muski enda sotsiaalkindlustusnumbri võimalik leke – õigustab uurimist.

Föderaalsed regulaatorid on aastaid uurinud probleeme Tesla isejuhtiva tarkvaraga ja õnnetusi, mis on põhjustatud muudest tehnilistest riketest, millest on teatatud kogu USA-s. Samuti on autotootja pärast teatatud juhtumeid tagasi kutsunud autosid ja välja andnud tarkvaravärskendusi miljonite autode jaoks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.