Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Selline on neljanda põlvkonna Ford Focus ST
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ford on avaldanud lõpuks uue Focuse sportliku ST variandi ja see on ahvatlevam kui kunagi varem.
Enne, kui jõuame tõenäoliselt väga pöörase Focus RS’ini peame lahkama tagasihoidlikumat ST-varianti, mis pakub konkurentsi esiveoliste autode seas. Muidugi on Ford võtnud asja tõsiselt käsile ja konkurentidele alla vanduda ei kavatseta.
Neljanda põlvkonna Focus on madalam, laiem ja kergem kui eelkäija. See muidugi kandub üle ka ST mudelini, mis on ilmselgelt väga hea algus.
Sarnaselt eelmise generatsiooniga on sportlik Focus saadaval 4-ukselise luukpära ja universaal kerevariantidena.
Võimsam mootor Focus RS’ilt ja Mustangilt
Mootori mahu kasv on asi, mida naljalt tänapäeva väikeste turbomootorite puhul ei kohta. Kuid Focus ST on seekord 2,3-liitrise bensiini turbomootoriga, võrreldes eelmise 2-liitrisega.
Jõuallikas on sama, mis viimasel Focus RS’il ja praegusel Mustangil, kuid madalama võimsusega. 280 hj ja 410 Nm abiga lippab Focus ST sajani väidetavalt vähem kui kuue sekundiga. Täpne number hetkel aga teadmata.
Teiseks jõuallikaks on ka 2-liitrine turbodiisel, mis toodab 190 hj ja 400 Nm. Kindlasti omajagu ökonoomsem valik, kuid Focus ST’d ei osteta ju siiski kütuse kokkuhoiuks.
Esimest korda saab valida sportlikule Focusele nii automaat- kui ka manuaalkäigukasti mõlema mootoriga. Ford loodab kindlasti, et automaadi lisamine tõstab ka vastavalt müüginumbreid.
Manuaalkastile on saadaval ka automaatne pöörete sobitamine käiguvahetustel, garanteerides alati sujuvad vahetused nii ülesse kui ka alla.
Tehnoloogia otse Ford GT superautolt
Üks huvitavamaid tehnilisi uuendusi just bensiinimootori puhul on turbo anti-lag süsteem. See on arendatud välja Ford GT ja F-150 Raptori turbo V6 mootorist, võimaldades kiiremat mootori reaktsiooni pärast käiguvahetust.
Kui juht laseb gaasipedaal täielikult tagasi, hoiab auto ise gaasi lahtisena, et turbokompressor jätkaks õiges suuas pöörlemist. Kui gaasi jälle pedaaliga lisada, on turbo juba õigetel kiirustel käimas ja võimsus on koheselt olemas.
Kogu seda võimsust aitab hallata elektrooniliselt kontrollitud mehhaaniline esidifferentsiaal. See on esimest korda, kui piiratud libisemisega differentsiaal on Focus ST varustuses. Varasemalt on see olnud vaid viimasel kahel Focus RS mudelil.
Sportlik, kuid mitte kriiskav
Muidugi kaasneb Focus ST’ga kõik muu kohustuslik. Madalam ja jäigem vedrustus, paremad pidurid, suuremad veljed sportlikke rehvidega ja muidugi kaks korralikku summutitoru.
Välimuselt on Focus ST mõõdukalt sportlik, haaramata liigselt tähelepanu. Sarnaselt Fiesta ST’ga on esi- ja tagastanged üsna sarnased taskukohasemate ST-Line mudelitega. Siiski eristavad suurem tagaspoiler, veljed ja varasemalt mainitud topelt summutitorud.
Interjööris on suuremaks muutuseks sportlikud Recaro istmed, metalliga kaetud pedaalid ja trobikond ST embleeme. Nagu sportlikke luukpäradega ikka on raha läinud sinna, kuhu vaja – sportlikku sõidukogemuse edendamisele.
Ametlikku hinda pole Ford hetkel veel avaldanud. Kui hinnata konkurente, siis võib oodata, et see jääb umbes 30 000 euro kanti – pluss miinus mõned tuhanded.
Peamised rivaalid oleks alati populaarne Golf GTI, alates 31 459 eurot, veteran Civic Type-R, 36 190 eurot, ja palju kiidetud uustulnuk Hyundai i30 N 28 990 eurose hinnasildiga.