Uudis

Peagi avatakse Eesti Energia ja Elektrilevi esimene elektriautode kiirlaadija

ELMO elektriautode laadimisjaam Rakveres.Foto: Scanpix

Uuendatud 1. augustil kell 9.14. Muudetud kiirlaadijate avamise aeg.

Tänavu mais teatasid Eesti Energia ja Elektrilevi, et nad hakkavad pakkuma elektriautode laadimisteenust. Nüüdseks on teada, et esimene kiirlaadimisjaam avatakse tänavu neljandas kvartalis.

Autode laadimiseks luuakse eraldi äpp ning püsiklientidele pakutakse erinevaid tingimusi, laadimishinnad muutuvad vastavalt turutingimustele. Laadijad toetavad CHAdeMO ja CCS pistikuid ning lisaks paigaldatakse ka poolkiired Type-2 pistikupesadega laadijad.

Laadijate asukohti ei soovita veel avalikustada

Sarnaselt varasemaga ei soovinud Elektrilevi kommunikatsioonispetsialist Peeter Liik avatavate laadijate asukohti veel avaldada, kuid andis mõista, et need ei asu hajaasustusega piirkondades.

Kõike seda poolt, mis puudutab laadijate kasutamist klientide poolt haldab Eesti Energia, mille uute energiateenuste müügidirektor Sten Argos kinnitas, et kahe ettevõtte poolt loodav elektriautode avalikku laadimisvõrgustiku saavad kasutada kõik soovijad.

“Maksetingimused tulevad mugavad ja tänapäevased. Loome äpi. Äpi abil on võimalik leida sobiv laadimisasukoht koos sobiva laadimiskiiruste valikutega. Äpi kaudu saab ka laadimise eest tasuda. Samuti  saab soovi korral broneerida omale konkreetse laadija konkreetseks ajavahemikuks,” ütles Argos.

Kuigi fossiilkütusi müüvates tanklates saab kütuse eest tasuda ka sularahas, siis kindel on see, et Eesti Energia sularahaga maksmise võimalust elektriautode laadijatesse ei planeeri luua.

Laadimisvõrgustike kasutamisel on tavapärane, et seda saavad kasutada nii kohalikud elanikud kui ka turistid. Nii plaanime ka meie võrgustikus. Lisaks soovime luua meie teenuste kasutajatele võimaluse kasutada mujal maailmas olevaid laadimisvõrgustikke. Hinnastamine hakkab olema paindlik, kus püsiklientidele soovime pakkuda erinevaid tingimusi,” lisas ta.

Täpne hinnakiri on veel väljatöötamisel, kuid paika on pandud see, et laadimishinnad hakkavad ajas vastavalt turutingimustele muutuma.

“Meie võrgustikku tulevad erinevate kiirustega laadimisvõimalused. Ajapiirangud on ilmselt vajalikud näiteks väga kiirete laadimisvõimekuste puhul, kus auto aku on võimalik suures osas täis laadida ka 30 minuti jooksul. Sellisel puhul on mõistlik laadija pärast laadimistsükli lõppemist kiirelt vabastada, et järgmine klient saaks samuti enda autol aku täis laadida ning laadija ei oleks hõivatud lihtsalt ees seisva, kuid juba täis laetud akuga autoga,” sõnas Argos.

Laadimisvõrgustik saab olema lai

Varasemalt öeldu kohaselt on firmadel kavas sel aastal avada kümme kiirlaadijat ning nende eesmärk on muuta elektrisõidukite laadimine senisest kiiremaks ja sobivaks ka Euroopa standardi sõidukitele. Argose sõnul lepingud osade asukohtade omanikega juba sõlmitud ning käimas on veel ka palju läbirääkimisi teiste asukohtade omanikega lisaks kaardistatakse veel potentsiaalseid laadijate asukohti.

“Meie eesmärgiks on tagada piisavalt lai laadimisvõrgustik, mida on klientidel lihtne ja mugav kasutada. Arvestame erinevate klientide vajadusi ning tagame erinevate kiirustega laadimisvõimekuse,” ütles ta.

Müügidirektor peab õigeks põhimõtet, kus elektriauto kasutaja ei pea oma elu seadma elektriauto aku mahtuvuse ja alles jäänud kilomeetrite järgi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.