Skandinaavias võid tuledega politsei hoiatamise eest trahvi saada, kuidas Eestis?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Sander Ilvest/PM/Scanpix

Autotulede vilgutamisega kui politsei eest hoiatamise märguandega Eestis kedagi ei karistata, lausus politsei- ja piirivalveameti (PPA) juhtivkorrakaitseametnik Kalmer Tikerpe.

“Liiklusseadus räägib meil seda, et juht võib tulesid vilgutada liikleja tähelepanu äratamiseks,” lisas ta. Tulede vilgutamine tähelepanu äratamiseks tähendab seda, et teel on ees, kas mingi oht, liiklusõnnetus, koormast kukkunud asjad või on metsloom tee peale jooksnud.

“Või minugi poolest on seal politseipatrull. Kui me politsei pärast tulesid vilgutame, siis politsei sellepärast kedagi ei karista ega tee trahvi,” lausus Tikerpe.

Taanis trahv 135 eurot

Kuid näiteks Taanis võib just sedasi politseipatrulli hoiatamise eest trahvi saada. Dagens.dk kirjutas hiljuti, et autotulede vilgutamine on lubatud vaid ohu eest hoiatamiseks, kuid kiirust mõõtev politseinik seda pole. Politsei sõnul on tegu karistatav eelkõige seetõttu, et tuledega vilgutamine häirib keskendumist auto juhtimisele. Trahvi suurus on 1000 Taani krooni ehk ligikaudu 135 eurot. Samaväärse trahvi saab Taanis ka siis, kui juhiload koju unustada.

Eestis saab aga trahvi siis, kui sõiduki tuled niisama vilguvad või autol on tehniline rike. “Kui autole on paigaldatud seaded, mis paneb tuled sarnaselt kiirabiautole vilkuma või kui tulede sisse on vilkuvad valgustid pandud, siis sellist asja olla ei tohi. See sõiduk ei vasta tehnilistele tingimustele ning see, kas saadetakse erakorralisele ülevaatusele või määratakse talle rahatrahv,” selgitas ametnik.

Tikpere ei näe ka vajadust, et tulevikus peaks Eestis tuledega vilgutamise eest trahvimist rakendama. Reeglina on autojuhi esimene reaktsioon tulede vilgutamisele see, et kontrollitakse, kas autoga on midagi lahti. “Sõidukil võib olla mingi probleem, see et tuled ei põle on kõige väiksem asi, kuid mõnikord on ka rehv tühi või on koormast mingisugune asi kukkumisohus. Me ei saa mõelda nii, et inimesed vilgutavad vaid sellepärast, et ees on politsei.”

“Keeruline öelda, et kust see tuledega vilgutamise komme pärineb. Mina sõitsin nõukogude ajal mootorrattaga, ma nii vana pole, et oleks autoga sõitnud sel ajal. Kuid minu mälupildis seda pole, et kas ja kuidas siis tulesid vilgutati,” tunnistas Tikpere.

Nüüd on äpid abiks

Ametnik tõi näite, et Euroopa riikides antakse tagant tulijatele ohutuledega märku sellest, kui tee samas suunas liikuvas liiklusvoos on oht, näiteks ummik – ees on oht ja võta kiirust maha. “Kui me mõtleme naaberriikide peale, siis Soomes vilgutatakse eelkõige seetõttu, kui metsloom on tee peal.”

“Kuid tänapäeval ei pea enam tuledega vilgutama, vaid on igasugu äppe, kus saab samamoodi ohust teavitada. Näiteks Waze, mida ma ka ise kasutan, võimaldab kaardil ohtu märgistada kui ka politseist märku anda,” lausus ametnik.

Tikerpe aga ei usu, et äppide tõttu tuledega vilgutamine kaoks, sest näiteks kui vastutuleval autol tuled ei põle, siis see on ainuke kommunikatsiooniviis kahe sõiduki vahel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.