Uudis

Sõidueksamite järjekord on Eestis veninud pea septembri algusesse

Tartus on esimesed vabad ajad alles septembri alguses.Foto: Scanpix

Suvi on sõidueksamite sooritamiseks populaarne aeg ja eksamit teha tahavad paljud, samas on Tartus esimene vaba B-kategooria ehk sõiduauto juhieksami aeg alles septembri alguses ning ka teistes maakondades pääseb sõidueksamile augusti lõpus või septembris, kirjutab Tartu Postimees.

Järjekorrad pole sugugi lühemad A-kategooria ehk mootorratta juhiloa taotlemise korral. Tartus eksamiaega ootava Taavi Tigase sõnul on tema kolm nädalat tagasi kinnitatud eksamiaega alles augustikuu alguses.

Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa sõnul on suvel läbi aastate olnud sõidueksamile tulijaid rohkem kui muul ajal. Kuna suvel kasvab tunduvalt ka korduseksami sooritajate arv, ei pääse uued tulijad piisavalt kiiresti eksamile. “Olukorra muutmine on juhikandidaatide käes,” rõhutas ta.

Kui juhiloa taotlejad oleksid piisavalt valmistunud, et eksam esimese korraga sooritada, oleksid ka järjekorrad lühemad, kirjutab Tartu Postimees.

Tartu eksamiosakonnas on praegu tööl seitse sõidueksami vastuvõtjat. Vanamõisa sõnul on see arv küllaldane ning hooajaliselt neid lisaks ei võeta. Tema sõnul ei ole eksamineerijate arvu mõistlik suurendada, kui juhikandidaatide sõiduoskused ei parane. “Liiklusesse ei saa lasta neid, kes on iseendale või teistele ohtlikud,” märkis ta.

Kiivi autokooli juhataja Madis Üti sõnul ei ole sõidueksami esimesel katsel läbisaamise väike protsent pikkade eksamijärjekordade peamine põhjus, see on püsinud sama aastaid. Probleem peitub tema arvates siiski eksamineerijate nappuses.

Autokoolis üksnes 21 kohustuslikust sõidutunnist ei piisa, et eksamiks valmis olla, näiteks nende autokoolis teeb keskmine õpilane enne sõidueksamit 33 sõidutundi. Sageli kasutavad õpilased lisaks sõidutundidele võimalust sõita juhendajaga, kelleks võib olla isik, kel on juhiluba olnud vähemalt viis aastat ja kel pole kehtivat rasket liiklusrikkumist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.