Uudis

Sõidueksamite pikkades järjekordades on süüdi mootorratturid ja oskamatud juhid

Foto: Scanpix/PM/Sander Ilvest

Nii mitmedki hiljuti autokooli lõpetanud inimesed on kokku puutunud olukorraga, kus maanteeametis sõidueksami aega otsides selgub, et järgmine vaba aeg on alles mitme kuu pärast. Selgub, et selle põhjuseks on korduveksameid sooritavad inimesed ning ka mootorratturid, kes saavad sõidueksameid sooritada vaid suvel.

Maanteeameti eksamikeskuse juhataja Risto Kasemäe selgitas Geeniuse autportaalile, et suviti venivad eksamijärjekorrad pikaks, kuna vaid sel perioodil saab vastu võtta A-kategooria sõidueksameid. Samuti mõjutab järjekorra pikkust inimeste hulk, kes kukuvad eksamil läbi ning peavad seejärel sooritama korduseksami.

“Ühelt poolt on põhjuseks koormuste kasv, kuna paljud soovivad just sel suvekuudel eksamile tulla ilusate ilmade tõttu, samas saame ainult sel perioodil vastu võtta A-kategooria eksameid, mis samuti eksamineerijate ajaressurssi nõuavad,” selgitas Kasemäe, miks sõidueksami aega nõnda pikalt oodata tuleb.

“Siiski tõsisemaks probleemiks on jätkuvalt korduseksamite suur arv, kes aina uuesti ja uuesti eksamile tulevad,” lisas Kasemäe. “Peamine probleem, miks eksam jääb sooritamata, on puudulik võime iseseisvalt liiklust jälgida. See tähendab liikluskorraldusmärke, teed ja kaasliiklejaid. Liiklus on dünaamiline ja standardolukordade (üks ringristmik või vasakpööre) pähe õppimine ei taga edu.”

Autokoolid ei ürita raha välja pressida

Kasemäe sõnul tuleks juba autokooli minnes tuleb endale sihiks võtta sooritada sõidueksam esimesel katsel, et ei tuleks muretseda ootamise pärast. “Tasub uskuda ja usaldada autokooli õpetajat, kui ta sõidutundide lõpus avaldab arvamust, et ei olda veel valmis eksamiks,” lisas ta. “Pahatihti süüdistatakse õpetajat sellisel juhul lisatundide eest raha väljapressimises. Kurb tõde selgub riiklikul eksamil – oleks pidanud õpetajat kuulama ja rohkem sõitma.”

Kuid juhul, kui eksamiaega tuleb kaua oodata, võivad praktika puudumise tõttu oskused hääbuma hakata. Kasemäe soovitab sel ajal võtta lisatunde. “Korduseksamitele tulijad saavad sellel perioodil, mil nad ootavad, oma sõiduoskust täiendada, võttes autokoolist lisatunde või sõites juhendajaga,” ütles ta.

“See aeg ei ole lihtsalt ootamiseks vaid just nende asjade õppimiseks, mis sõidueksamil puudustena välja toodi. Siinkohal aitabki eksamiraporti lugemine meie e-teeninduses, kus on kirjas kõik tehtud vead, millega enne järgmist eksamit tegeleda tuleks.”

Kuidas ooteaegasid vähendada plaanitakse

Kasemäe sõnul on sisse viidud mitmeid uuendusi, et eksamite ooteajad väheneksid:

  • “Oleme teinud avalikuks sõidueksamite protokollid, kus on välja toodud õpilase tehtud vead. See on hea õppevahend juhul kui eksamilt läbi kukutakse (lähemalt saab selle kohta lugeda siit)
  • Alates juuni keskpaigast eelistatakse pikkade sõidueksamijärjekordade leevendamiseks sõidueksami aegu broneerides äsja autokooli lõpetanuid, korduseksamit saab A- ja B-kategoorial sooritada alates 30 päeva möödumisest luhtunud katsest (selle uuenduse kohta saab lugeda siit). See meede aitab tõsta esimese eksami olulisust mitmes mõttes. Kõigepealt – kuna juhikandidaadil on kooliteadmised värskelt meeles, siis tõenäosus sõidueksam esimesel korral sooritada suureneb, aga ehk aitab see ka enesekriitilisemalt oma juhioskustesse suhtuda ning nõrgema ettevalmistusega eksamile pigem ei tulda.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.