Sõidukijagamise teenus: Euroopas on kokku ligi 68 000 jagatavat sõidukit, aga mis seis on Eestis?

Kaubiku jagamise teenus, mis lõpuks Eestisse jõudis

Kuigi Euroopa moodustab 5,8 miljoni sõidukikasutajaga poole globaalsest sõidukijagamise turust, on Eesti panus tagasihoidlik ning sõidukijagamise trend jääb maailma kontekstis oluliselt maha.

Üks jagatud sõiduk asendab 12 isiklikku sõidukit, mõjudes seeläbi positiivselt nii rahakotile, liiklustihedusele kui keskkonnasaastele.

Sõidukijagamine on üks kiiremini arenevaid transpordiliike, mis mõjutab nii tarbijaid kui autotööstust. Uuringuettevõtte Frost&Sullivan poolt läbiviidud globaalse uuringu kohaselt oli 2018. aastal 12,5 miljonit sõidukijagamise teenuse kasutajat ning aastaks 2025 prognoositakse kolmekordset kasvu.

Euroopas on 68 000 jagatavat sõidukit

Maailma juhtivad sõidukijagamise regioonid on Euroopa, USA ja Aasia. Audiitorettevõtte Deloitte 2016. aasta globaalse autotööstuse tarbijauuringu andmetel esindab Euroopa üle 50% autojagamise turust, kus ühtekokku on 5,8 miljonit kasutajat ning 68 000 sõidukijagamise sõidukit.

Euroopa suurima tarbijaskonnaga sõidujagamise riik on Saksamaa, kus 2020. aastaks on eeldatavasti juba üle kolme miljoni kasutaja.

Kuigi Euroopa moodustab sõidukijagamise turust suurima osa, on Eestis teenus küllaltki tundmatu. Tuntud on küll sõitmisteenust pakkuvad firmad nagu Uber ja Taxify, kuid sõidukijagamise pakkujaid on vähe – vaid ELMO elektriautorent ning kaubikujagamise teenust pakkuv CityBee.

CityBee Eesti juht Heigo Protten leiab, et sõidukijagamine pole Eestis populaarsust kogunud, seetõttu, et eestlaste seas levib omamoodi sõidukikultus, mis tekitab teenusepakkujates ettevaatlikkust.

“Paratamatult on inimesed kinni vanades harjumustes, kus nad soovivad omada isiklikku autot vaatamata sellele, kas sõidukit kasutatakse igapäevaselt või vaid paar korda nädalas. Veel ei osata mõeldagi sellele, et sõiduki jagamine on kordades odavam, kui oma isikliku sõiduki soetamine ja ülalpidamine,” selgitas Protten.

Vähenev liiklustihedus ja saaste

CityBee Eesti juht usub, et sõidukijagamise turu kiire arengu taga on tarbijakäitumise muutus, suurenev keskkonnasäästlik mõtteviis ning tehnoloogia areng.

„Sõidukijagamist eelistavad peamiselt millenniumilapsed ehk 80ndatel ja 90ndatel sündinud noored, kes soovivad muretut ning pikaajaliste kohustuste vaba elu, kuid samas vajavad aeg-ajalt siiski sõiduvahendit, et käia ostlemas või sõpradega aega veetmas ,“ kirjeldas Protten.

Ta lisas, et sõidukijagamise suurimaks eeliseks auto omamise kõrval ongi mugavus, kuna jagamisel ei pea muretsema lisakulude eest nagu kindlustus ning korralised hooldused ja remonttööd.

Mitmel pool Euroopas toetatakse jagamist, aga esitatakse tingimused

Lisaks mõtleb üha suurem hulk inimesi ning kohalike omavalitsuste esindajaid keskkonnasäästlikkusele. “Euroopa Liit on pannud suure rõhu roheliste tehnoloogiate arengule ning kasvuhoonegaaside vähendamisele, mistõttu soodustavad paljud kohalikud omavalitsused sõidukijagamise teenuse kasutamist, seades seejuures tihtipeale ette ka oma tingimused, et sõidukid võivad olla vaid elektri- või hübriidsõidukid,” selgitas Protten.

“Viimase paari aasta kogemus Leedu turul on näidanud, et üks jagatud sõiduk asendab 12 isiklikku sõidukit, seega aitaks suurenev jagamisteenuse kasutamine säästa auto omamise ning hooldamisega seotud kulutusi ning mõjuks positiivselt liikluskoormuse ja saaste vähendamisele,” kirjeldas Protten.

Viimase tõuke teenusearengule on andnud tehnoloogia

Kui Uber ja teised sarnased firmad ühendavad mugavalt juhid reisijatega, siis juhtide ühendamisel autodega on suur roll just tehnoloogial, mis võimaldab iga kell inimfaktori vabalt rentida omale sobivast kohast sõiduki ning kasutada seda täpselt nii kaua kui vaja. Tänu rakenduspõhisele teenuse tarbimisele on auto omamine lihtsam kui kunagi varem, pakkudes suurt konkurentsi ka takso- ja rendifirmadele.

Autotööstus arendab enda sõidukijagamist

Sõidukijagamise teenuse arendamisel on juhtiva rolli võtnud autotööstus, leides viise, kuidas tarbijatrendidega kaasas käia ning klientide ootusi rahuldada. Näiteks on mitmed autotootjad toonud turule oma sõidukijagamise teenuse või mõelnud välja nii-öelda tellimuspõhise (subscription) teenuse, kus teatud kuumakse eest saad ligipääsu automüüja autopargile.

DriveNow sõidukid

Seega pole üllatav, et maailma juhtivad sõidukijagamise ettevõtted on Daimleriga koostöös asutatud car2go ning BMW partnerlusel tegutsev DriveNow (kuidas see toimib, kirjutasime siin loos), kes selle aasta alguses koondusid ühise teenuse Share Now alla, muutudes seeläbi maailma kõige suuremaks sõidukijagamise teenusepakkujaks. Ühtekokku investeerisid BMW ja Daimler sõidukijagamise arendusse 1 miljard eurot.

Maailma suurim teenuspakkuja on DriveNow

Share Now sõidujagamise teenus on kättesaadav 24 riigis üle terve maailma. Lähimaks asukohaks on naaberriik Soome.

Share Now esindaja Nikolai Wormsi sõnul ei ole lähiajal plaanis Tallinnas teenust avada, kuna uue linna lisamisel võetakse arvesse mitmeid erinevaid tegureid.

“Peamiselt kehtib reegel, et mida suurem on linnas rahvastikutihedus ning mida paremini töötab ühistranspordivõrk, seda suurem on ka nõudlus sõidukijagamise teenuse vastu. Samuti võtame arvesse linna avatust ning suhtumist jätkusuutlikkuse edendamisse,” selgitas Worms.

Ta toob näite, et linnad saavad teenuse avamisele ka ise kaasa aidata, luues sõidukijagamisele loodud spetsiaalsed parkimiskohad ja sõiduread ning pakkudes soodsamaid parkimistasusid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.