Sõitsime elektrikardiga ja tekib küsimus, miks bensiinikad üldse veel eksisteerivad?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Sirge lõpuks on kiirus selline, et sõrmenukid võtab valgeks.Foto: Andrei Ozdoba

Läti ettevõte Blue Shock Race ja Fundwise investeerimisplatvorm kutsusid meid Laagrisse Unibeti kardirajale, et proovida elektrimootoriga hobikarti. Elekter, kart, ringarada – sellist kutset juba tagasi ei lükka.

Blue Shock Race kontseptsioon on lihtne – elektrimootoriga töötav hobikart, mis on ühest küljest vaikne ja keskkonnasõbralik, kuid samas pakub tõelist sõiduelamust tänu elektriajami äkilisusele.

Kiirendus nagu Bugatti Veyronil

Elektrikart ise ei ole uudne kontseptsioon, aga lätlaste eelis peitub äärmiselt tõhusates liitiumakudes, mida on sõidukitel kerge vahetada ning mille laadimine kestab 10-15 minutit.

Tootja arendatava tippmudeli (võistluskart) kiirendus on võrreldav maailma kiireimaks autoks peetava Bugatti Veyron’i omaga ning tippkiiruseks 180 km/h. Hobikardid on muidugi märksa tagasihoidlikumad. Lisaks kiirendusele on hobikardi eelisteks heitegaaside ja müra puudumine, mistõttu on neid hea kasutada siseruumides.

Muus osas on kart tavaline, vaid jõuallikas on uus.

Ausalt, mind ajab kardisõit iiveldama

See viimane argument on vähemalt sama oluline kui sõiduomadused. Kardisõit on väga kihvt ajaviide, mis pakub nii võistlusmomenti kui ka võimalust oma sõiduoskusi lihvida.

Tunnistan ausalt, et enamik kardisõidu ürituste järel on mul hirmus halb olla. Üks asi on pidev väntsutamine ja kiirendus-pidurdus, aga peamiselt lõputu vingugaasi sisse hingamine.

Isegi väliradadel sõidad sa tihti kellegi sabas ja kuna tegu on väga füüsilise alaga, siis hingeldad kõik, mis summutist tuleb, endale sisse.

Kaks kärbest ühe hoobiga

Elektrikart lahendabki ära kaks kõige suuremat probleemi sõitja jaoks – hais ja pöördemoment. Mürataseme vähendamine on oluline pigem rajaomanikule.

Loo autor värsket õhku nautimasFoto: Andrei Ozdoba

Kes on hobikardiga sõitnud, need teavad, et kurvist väljudes on ainuke võimalus gaas põhja lüüa ja oodata, et midagigi juhtuks. Käike ju hobikardil ei ole ja seega kiirendust käiguvahetusega paranda ei saa. Enne järgmist kurvi on juba enam-vähem hea hoog sees ja siis pidurdus ja jälle vaevaline kiirendus.

Kardi hind on 6800 eurot

Elektrimootor võtab selle valu ära. Koheselt saadaolev pöördemoment võimaldab kurvist palju kiiremini väljuda ja kogu sõit on palju äkilisem ning ägedam. Lihtne ja geniaalne!

Sõita saime kahjuks vaid kolm ringi, aga sellest piisas – see toimib, pakub palju suuremat sõiduelamust ning ei haise.

Tootja sõnul on hobikartidele pakutava elektrimootri lahenduse hinnaks 4900 eurot ja kogu kart 6800 eurot. Teenusepakkujad – hakake nüüd arvutama, kas tasub ära? Elamus on igatahes kõvasti parem, kui bensukatega.

Kardiäss kinnitab meie arvamust

Elektrikarti testis ka vormelisõitja Sten Pentus, kes tõestas Läti masinate võimekust Unibeti kardiraja ajaloo kiireima ringiga.

Sten Pentus juhendab TV3 reporterit Keili Sükijainenit enne rajale siirdumist.Foto: Andrei Ozdoba

„See kuhu lätlased on tänaseks oma tootega jõudnud, on väga muljetavaldav. Tegu on väleda masinaga, mis on ideaalne kasutamiseks siseradadel. Lisaks ei kulu kardikeskusel nii palju aega ja raha mootorite seadistamisele, hooldamisele ning kütusele ja õlidele,“ tõi Pentus välja veel eeliseid.

Karti ei taha, aga tahad osanikuks?

Lätlaste ettevõte on äratanud huvi ka Lähis-Idas, kus on sõlmitud eelkokkulepe mitmesaja hobikardi tarnimiseks.

Selleks, et nõnda suurt tellimust täita tuleb Blue Shock Race-il oma tootmist märkimisväärselt laiendada ning see nõuab mahukat investeeringut. Tegevjuht Artis Dauginsi hinnangul on elektrikartide turu globaalne kogumaht enam kui 4,2 miljardit eurot ning pidevalt kasvamas.

Selleks ongi käivitatud Fundwise’is kampaania, mis võimaldab kõigil soovijatel saada osa kardifirma võimalikust eduloost.

Akude laadimine on laboritingimustes tehtud ka mõne minutiga. Kardikeskustes on suureks eeliseks võimalus kiirelt akusid vahetada, võimaldades seega autodel pidevalt sõidus olla.

Fundwise’i juht Henri Laupmaa ütleb, et elektrisõidukite projektid on platvormi jaoks alati huvitavad olnud. Näiteks rahastati ka Ampler Bikes elektrijalgrattaid.

Ambitsioonid on veelgi suuremad

Lisaks on eesmärgiks viia elektrikartide võidusõit Pariisi Olümpiamängudele.

“Järgmise 5 aasta jooksul keskendume tehnoloogia arendamisele ning tahame, et elektrikartide võidusõit oleks 2024 aasta Pariisi Olümpiamängude kavas,” ütles Daugins.

Plaan võib kõlada uskumatult, kuid Rahvusvaheline Autoliit (FIA) ning Rahvusvaheline Olümpiakomitee tutvustasid elektrikartide võidusõitu juba 2018. aasta Buenos Airese noorte olümpiamängudel, seega on lätlaste plaan viia elektrikardid esimese motospordina Olümpiamängudele igati realistlik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.