Soomes uhab vetel elektripraam, mis ei teegi trollibussi häält

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Elektriautode võidukäik on kõikjal maailmas käimas, kuid elekter ei kuulu vaid autodele, kaugel sellest. Mida aeg edasi, seda enamad sõidukid hakkavad liikuma elektri jõul ning miks ka mitte näiteks laevad.

Atlandit ületavat elektrilaeva küll veel ei leia, kuid näiteks Soomes vurab mandri ja väikesaare vahel elektripraam, mis üllatuslikult ei tee isegi trollibussi häält.

Geeniuse autoportaalil oli võimalik tulla Soome ja tutvuda Elektra nime kandva hübriidpraamiga, mis künnab merd Nauvo ja Paraineni vahel, transportides 1,6 kilomeetri pikkusel lõigul autosid ning inimesi, seda enamiku ajast täielikult elektrijõul.

Elektra näol on tegemist hübriidpraamiga, seega leiab sealt hulga akusid ning ka kolm diiselmootorit. Need mootorid seisavad aga enamiku ajast jõude ning on seal vaid juhtudeks, kui vooluvõrguga peaks midagi juhtuma või kui talvel on vaja läbi murda jääst, mille jaoks elektrimootoritel lihtsalt piisavalt jõudu pole.

Need olukorrad on aga haruldased ning enamiku ajast kulgeb praam tasasel häälel elektrijõul.

Elektri toob praamini kraana

Kuna tegemist on väikese otsaga ning praam peab iga 15 minuti tagant väljuma erinevast sadamast, siis ei ole võimalik jätta seda pikaks ajaks laadima.

Selleks, et probleem lahendada, on kasutusele võetud tehnoloogia, kus kraana hiigelsuure laadimispistiku automaatselt kai juures praami langetab, kus see viie minuti jooksul akusid täidab. Kui on aeg lahkuda, tõuseb pistik jälle üles ning praam saab sõita teisele poole lahte, kus toimingut korratakse.

Praamist leiab 1 MWh tunni suuruse aku ning pistikutest jõuab alusele 690 voldine laeng. Elekter pärineb kohalikust vooluvõrgust, seega elektrikatkestuste ajal tuleb kasutada diiselmootoreid.

Kiirendusvõistlusele sellega ei lähe

Kuigi praam on varustatud suure akupaki ning kahe 900 kW elektrimootoriga, siis kiirendusvõistlusele sellega just minna ei kannata. Parve kiiruseks on kuni viis meremiili tunnis ehk umbes 9 kilomeetrit tunnis. Seega on sellega kulgemine pigem rahulik.

Ettenähtud marsruudi suudab see läbida aga umbes 10 minutiga, jättes mõlema kai juures laadimiseks umbes viis minutit.

Kusjuures, elekter, mis praamini jõuab, pärineb hüdroelektrijaamast, muutes seega sõiduki veelgi loodussõbralikumaks.

Vaikne see ei ole

Elu praamil on üsnagi rahulik. Kaptenisillalt leiab vaid ühe inimese, kes Siemensi logodega juhtkangidega praami ühe kai juurest teise juurde manööverdab. Aluse alaosast leiab aga mootorid, mis pole üllatuslikult kuigi vaiksed.

Kui võis eeldada, et elektrimootorid teevad praamis pigem trollibussi meenutavad undamist, siis tegelikkuses möirgavad need üsna valjult, seega elektriautode juures armastatud vaikust praamilt otsida ei tasu.

Praam suudab ühe korraga üle vedada umbes 90 autot või 375 inimest, seega on elektrijõul liikuv praam võrdlemisi tubli.

Ning mis veel parem, sellega sõitmine on tasuta.

Ajakirjaniku reisikulud kattis Siemens, kes lõi Elektra jaoks mootorisüsteemi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.