Soomlased kasutavad teesoola asemel sipelghapet

Ainuüksi Tallinnas laotatakse igal nädalal tänavatele üle 400 tonni soola.Fotod: Shutterstock

Teesool põhjustab erinevaid probleeme. Seepärast on põhjanaabrid hakanud katsetama aseainet, mis on sisuliselt sipelghape.

Yle kirjutab, et soome teed on esimesed maailmas, kus hakatakse katsetama metaanhappe ehk sipelghappe alusel valmistatud lumesulatusvahendeid.

Täpsemalt proovib Soome transpordiamet Luumäkil, kas happed on sama tõhusad libeduse ennetajad. Selle uuenduse põhiline eesmärk on aga kaitsta veekogusid ning põhjavett.

Tavapäraselt kasutatav naatriumipõhine teesool võib küllaltki kahjulik olla. “Teesool voolab põhjavette, jääb sinna ning suurendab kloriidide kogust. Metaanhape aga laguneb pinnases ning ei akumuleeru looduses,” selgitas Kari Halme Soome transpordiametist.

Kuigi Soomes teatavasti väga suures mahus soola ei kasutata, peab ristmikke ning liiklussõlmi siiski sulatama. Seepärast katsetatakse sipelghapet kohtades, mis on veekogude lähedal või põhjavee mõttes olulised.

Loomulikult on uus lahendus kallim kui tavaline teesool. Autoomanike jaoks on kurb uudis ka see, et happe kasutamine soola asemel roostest ei päästa. Happed põhjustavad samuti korrosiooni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.