Uudis

Sõpruse kinos tuleb taas autofilmide kuu, mis toob vaatajateni võidusõidule pühendatud filmid

Matt Damon ja Christian Bale filmist "Ford v Ferrari"

Möödunud aasta juulis toimus Sõpruse kino “Püha Sõprus” eriprogrammide raames autofilmide kuu. See aasta naasevad autotemaatilised filmid taas ja fookuses on puhtalt võidusõidule pühendatud linateosed.

Kaasates mängufilme ja ka ühte dokfilmi tuuakse kinolinale nii Oscarite võitjad, ikoonilised filmid mõnekümne aasta tagant kui ka lugu tõenäoliselt ühest kuulsaimast vormel 1 piloodist Ayrton Sennast. Alates saabuvast nädalavahetusest on neljal pühapäeva õhtul Sõpruse kinosaal täidetud automootorite mürinaga.

Kui mõnigi järgnevatest filmidest nägemata on, peaks iga autohuviline kindlasti järgmisel neljal pühapäeval kino istmes aega veetma. Kui filmid juba nähtud siis tekkib muidugi küsimus, et millal veel saab selliseid filme just kinos vaadata? Ilmselgelt peab võimalusest kinni haarama.

Pileteid saab osta SIIT.

1. mai: Ford v Ferrari / “Le mans ’66” / USA / 2019 / James Mangold

Oscari-võitjad Matt Damon ja Christian Bale kehastavad peaosi selles tõsielul põhinevas põnevas loos ajast, mil Ford Ferrari vastu sõtta läks. See on lugu lennuka visiooniga autoehitajast Carroll Shelbyst (Damon) ja kartmatust võidusõitjast Ken Milesist (Bale), kes trotsisid suurkorporatsiooni bürokraatiat, füüsikaseadusi ja isiklikke deemoneid, et ehitada Ford Motor Company jaoks revolutsiooniline võidusõiduauto, millega minna vastu Enzo Ferrari loodud võidukatele neljarattalistele Prantsusmaal, legendaarsel Le Mans’i 24 tunni võidusõidul.

Filmi “Le Mans ‘66” lavastajaks on James Mangold (“Logan”, “Walk the Line”, “3:10 to Yuma”). Osades Matt Damon (“Jason Bourne”), Christian Bale (“The Dark Knight”), Jon Bernthal (“King Richard”), Caitriona Balfe (“Belfast”), Tracy Letts (“Lady Bird”) jt.

8. mai: Senna / Suurbritannia, Prantsusmaa / 2010 / Asif Kapadia

“Senna” on briti filmitegija Asif Kapadia (“Amy”, 2015; “Diego Maradona”, 2019) suurepärane debüütdokumentaal brasiillasest vormelisõitjast Ayrton Sennast. Dokk, mis on üles ehitatud nagu põnevusfilm, kus näeb legendaarseid võidusõidustseene ning pingelist kahevõitlust Senna ja Alain Prosti vahel maailma kiiremaks vormelisõitjaks saamise nimel.

Film kirjeldab Senna füüsilist ja vaimset arengut, tema professionaalset perfektsionismi ja kogu karjääri vältel teda saatnud müütilist olemust mehena, kes suutis kolm korda F1 võita enne, kui ta traagiliselt 1994. aasta San Marino Grand Prix’l hukkus. 

See on dokumentaal, mida peetakse üheks läbi aegade parimaks filmiks, mis autovõidusõidust kunagi tehtud ja pakub naudingut ka kinokülastajale, kes ei hooli F1 ajaloost, aga on huvitatud näiteks meeletu võidutahtega inimloomuse tundma õppimisest või ülimalt ajastutruude, kiirete, ja kvaliteetete arhiivikaadrite vaatamisest, mis tekitavad parima põnevusfilmi tunde.

Tõeliselt murranguline film nii dokumentaalfilmide kui võidusõidufilmide seas, mis on järjekordne montaažirežii meistriteos, mida Sõpruse ekraanil näha võib. Film riskide võtmisest ja südamlikust peategelasest, kelle riskidele ohverdatud elu kütkestab ja jääb painama üheaegselt.

15. mai: Days of Thunder / “Kõuepäevad” / USA / 1990 / Tony Scott

Tony Scott lavastas “Kõuepäevad” pärast “Top Gun’i” ning mõlemas filmis kehastab peaosa Tom Cruise. Sestap armastatakse neid omavahel ka võrrelda ning nimetada üht teise autodega koopiaks. Aga Quentin Tarantino on nimetanud oma kõigi aegade lemmik Ameerika võidusõidufilmiks just “Kõuepäevad” ja kutsunud seda “justkui Sergio Leone oleks spagetivesterni asemel autodega filmi teinud”. 

Lisaks Cruise’ile teevad suurepärased rollid ka Nicole Kidman ja Robert Duvall. Jabur, kiire ja lõbus film, mille nautimiseks on targem ekraanil toimuvat mitte ülemäära tõsiselt võtta ja lasta end Hans Zimmeri originaalmuusikal ja möödasõitudel kaasa kanda. 

“Kõuepäevad” keerleb noore, ulja ja kogenematu võidusõitja Cole Trickle’i pingutuste ümber tulla võitjaks Ameerika NASCAR võidusõidurajal. Seal satub ta rivaaliga konflikti ning nende kahevõitlus seab ohtu mõlema elu.

Ainus, kes uljaspea Cole’i päästa saab on tema kaunis arst Dr. Claire Lewicki. See on Hollywoodi superprodutsendi Jerry Bruckheimeri mastaapne klišeedest ja suursugusest pakatav projekt, mille tegemisel raha ei loetud ja võttegraafikul lasti rahulikult kolm kuud üle aja minna. Ideaalne film, mida vahetult enne 75. Cannesi filmifestivalil esilinastuvat “Top Gun: Mavericki” vaadata.

22. mai: Grand Prix / USA / 1966 / John Frankenheimer

Kui John Frankenheimeri 70mm filmilindile võetud “Grand Prix” 1966. aastal esilinatus, siis oli see ambitsioonikaim ja kulukaim mootorspordi film läbi aegade, mis võitis oma tehniliste saavutuste eest ka kolm Oscarit (parim heli, parim montaaž, parimad heliefektid). 

Tõeliselt globaalne film, kus teevad kaasa sellised rahvusvahelised staarid nagu Akira Kurosawa filmidest tuntud jaapanlane Toshiro Mifune, prantsuse laulja ja näitleja Yves Montand või tollal alles 22-aastane olnud prantslannast popstaar Françoise Hardy. See on ühe F1 hooaja vältel aset leidev suurfilm, mille plahvatusohtlik finaal toimub Monte Carlo raja kitsastel ja ohtlikel kurvidel. 

Ühelt poolt uskumatu tehniline meistriteos, kus iga võistlusmoment on tabatud erakordse täpsuse ja pinget kruviva meeleoluga. Teisalt täielikku melodraamasse kanduv seebiooper kiirusi trotsivate meeste ja neile raja kõrval kaasa elavate kaunite tütarlaste vahelistest suhetest. Nii et tegemist on korraga esmaklassilise põnevusfilmiga, kui ka inimsuhete pealiskaudsust naeruvääristava komöödiaga, mis võiks panna itsitama igaühe, kes peab lugu kohmakast dialoogist, mis püüab end liiga tõsiselt võtta.

Adrenaliiniarmastajatele kohustuslik kinoelamus, mis imeb endasse nagu rallirooliga võidusõidutoolis Gran Turismo mängimine. Filmile annab eriliselt võimsa meeleolu Maurice Jarre loodud originaalmuusika. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.