Spyder RS: Porsche pani GT3 mootori lõpuks ka avaautosse

30 aastat pärast Boxsteri ideeauto esitlemist toob Porsche välja seni võimsaima versiooni populaarsest keskmootoriga rotsterist – uue Porsche 718 Spyder RS-i. See on esimene kord, kui 911 GT3 kiirekäiguline vabalt hingav mootor võetakse kasutusele lahtises keskmootoriga sportautos.

Kuuesilindriline boksermootor töömahuga 4,0 liitrit võib teha kuni 9000 pööret minutis ning arendab võimsust 368 kW (500 hj) ja pöördemomenti 450 Nm. Koos lühikeste käikudega PDK-käigukastiga paiskab kuuesilindriline mootor kaheistmelise rotsteri 3,4 sekundiga kiiruseni 100 km/h.

200 km/h saavutamiseks kulub vaid 10,9 sekundit. Võrreldes tavalise 718 Spyderiga, millel puudub tähis RS, saab uus tippversioon juurde täiendavad 59 kW (80 hj) võimsust ning jõuab 100 km/h kiiruseni pool sekundit kiiremini. Tippkiirus on nüüd 308 km/h, mitte enam 300 km/h.

Lisaks võimsamale mootorile aitab parematele näitajatele kaasa ka uudismudeli väiksem mass: 1410 kilogrammiga on Spyder RS 40 kg kergem kui PDK-käigukastiga 718 Spyder ja isegi viis kilo kergem kui kinnine 718 Cayman GT4 RS.

Tasakaalustatud aerodünaamika

Uue Porsche 718 Spyder RS-i esiosa on peaaegu identne 718 Cayman GT4 RS-i omaga. Põhivarustuse esiluuk valmistatakse süsinikplastist ning sellel on esikaitseraua kohal lai õhuvõtuava. Kaks NACA-õhukogurit parandavad pidurite jahutust õhutakistustegurit suurendamata. Küljeliistud kaitseraua väliskülgedel suurendavad aerodünaamilist surujõudu.

Esispoiler on pisut lühem 718 Cayman GT4 RS-i omast ning koos suurema tagatiivaga tekitavad need Caymanil summaarselt suuremat aerodünaamilist surujõudu ning seetõttu läheb aerodünaamilise tasakaalu saavutamiseks vaja ka suuremat tagaspoilerit. 718 Spyder RS saab aga tagatiiva asemele silmatorkava pardisabakujulise tagaspoileri.

Uus 718 Spyder RS-i kerge ühekihiline pehme katus ehk Bimini Top on käsitsi avatav ja suletav. Selle konstruktsioon on väga kompaktne ning koosneb ainult kahest osast: päikesevarjust ja tuulesuunajast. Mõlemad on täielikult eemaldatavad ning neid saab koos või ükshaaval autosse paigutada.

Päikesevarju üksinda saab kasutada kui kerget varikatust, mis kaitseb juhti ja kaasreisijat tugeva päikesevalguse eest. Sel juhul jääb reisijateruum külgedelt ja tagant suuresti avatuks. Koos tuulesuunajaga moodustub aga täiskatus, mis kindlustab kaitse vihma eest. Kogu katus koos mehaaniliste osadega kaalub kõigest 18,3 kg. Seda on 7,6 kg vähem kui 718 Spyderil ja 16,5 kg vähem kui 718 Boxsteril.

Juhid, kes soovivad sõiduki kaalust aga veel kaheksa kilo maha võtta, võivad sobiva ilma korral katuse tervenisti koju jätta.

Ülitäpne sportvedrustus

718 Spyder RS-i veermikus kasutati 718 Cayman GT4 ja 718 Spyderi komponente ning see on mõeldud maksimaalse sõidumõnu saavutamiseks kurvilistel teedel. Auto saab põhivarustusse Porsche sportseadistuses aktiivvedrustuse (PASM), mis on 30 millimeetrit madalamaks lastud.

Samuti on olemas Porsche veojõu suunamise süsteem (PTV) koos mehaanilise blokeeruva diferentsiaaliga, kuulliigenditel vedrustuskomponendid ja 20-tollised sepistatud alumiiniumveljed. Vedrustuse käitumist iseloomustab üliterav roolimistäpsus, samuti vilgas ja äärmiselt neutraalne juhitavus. Vedrustuse kõrgust, rataste külgkallet ja stabilisaatorvarva jäikust saab eraldi muuta.

718 Cayman GT4 RS-iga võrreldes on vedrud ja amortisaatorid pehmemad, et saavutada rahulikum ja lahtisele autole omasem seadistus.

Sportlik iseloom määratleb ka auto interjööri: see koosneb ainult funktsionaalsetest ja ergonoomilistest hädatarvilikest elementidest. Hästi käes püsiv RS-sportrool on kaetud Race-Texiga ning sellel on kollane „kella 12” märgis.

Põhivarustuse võidusõidukorvistmed valmistatakse kergest süsinikplastist ja saavad ka süsinikumustriga viimistluse, pakkudes eriti muljet avaldavat külgtuge. Istmekatted valmistatakse mustast nahast, kuna perforeeritud Race-Texist kesksiilud saavad mustale taustale kontrastvärvides tepingud.

Kontrasttoonideks on hall (Arctic Grey) ja punane (Carmine Red). Vastavas toonis logo kirjaga „Spyder RS“ tikitakse mõlemale peatoele. Armatuurlaua ja uste polstrid valmistatakse nahast. Kerevärvide valik koosneb neljast tava- ja kolmest metallikvärvist, nende hulgas on ka uus Vanadium Grey Metallic ning erivärvid Arctic Grey, Shark Blue ja Ruby Star Neo.

Weissachi pakett ja Porsche kronograaf

Ka Spyder RS-ile on soovi korral saadaval Weissachi pakett. Selle ülimalt suutlikkusele orienteeritud paketiga koos saab tellida ka erakordselt kerged sepistatud magneesiumisulamist veljed. Sportliku väljalaskesüsteemi summutiotsad valmistatakse titaanist. Nende välimus on inspireeritud 2018. aasta erimudelist 935. Auto sisemuses hakkab eelkõige silma armatuurlaua ülaosa, mis kaetakse peegeldumisvastase Race-Texiga.

Ainult Porsche 718 Spyder RS-i ostjatele on saadaval Porsche Design Timepiecesi käsitsi valmistatud kronograaf – preemiumkvaliteediga käekell Šveitsis Solothurnis asuvalt Porsche enda kellatehaselt. Kell on kujundatud vastavalt auto konfiguratsioonile: erakordselt kerge korpus valmistatakse titaanist, numbrilaud süsinikust ning rihm samasugusest nahast nagu auto interjöör. Tagaküljel paistva hooratta kujundus kajastab 718 Spyder RS-i vastavat veljedisaini.

Uus Porsche 718 Spyder RS maksab 163 040 eurot. Porsche 718 Spyder RS teeb oma avaliku esmaetteaste juunis Porsche 75. aastapäeva pidustustel Stuttgart-Zuffenhausenis. Kohe pärast seda järgneb ülesastumine Inglismaal Goodwoodi kiirusfestivali.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.