Sulev Ladva: kas õnnelik juhus või Audi võttiski lõpuks meid kuulda?

Audi RS e-tron quattro interjöör. Foto: Audi

Kas te nägite seda? See käis väga kiiresti ja peaaegu märkamatult, sest see polnud suurte ja paksude tähtedega üheski pressiteates välja toodud. Audi kõige uuemates ja modernsemates elektriautodes on päris nupud!

Seda ajal, kus pea iga autoajakirjanik peab nii mõnegi uue auto arvustuse juures mainima, kuidas ikka see puutetundlik lahendus või suurelt ekraanilt kontrollitav funktsioon võiks olla lahendatud vana hea nupuga. Vajutatav, keeratav või äkki mingi pikema lüliti kujuga nupp. Peaasi, et saaks midagi füüsiliselt katsuda.

Viimase Volkswagen Golfi puhul on isegi tulede lüliti viidud puutetundlikuks. Me oleme liiga kaugele läinud, kui üks lihtne tulede lüliti peab olema läikivmust ja sõrmejälgi täis puutetundlik plönn. Rääkimata lahendustest, kus kõik mida auto roolis istudes kiirelt ja intuitiivselt juhitda võiks, on viidud suurele ekraanile.

Viimase Volkswagen Golfi esitulede lülitid. Foto: Volkswagen

Juht peaks vaatama teed, mitte ekraani ega oma näppe

Probleem on lihtne. Puutetundlikud nupud või ekraanid on üks suur sile pind, mille puutumisel reeglina mingisugust füüsiliselt tuntavat reaktsiooni näpp ei saa. Seega, silmad peavad ikkagi hakkama keskenduma sellele protseduurile.

Kas õige asi sai “vajutatud”? Kas näpp silitas puutetundliku pinda õigesti ülevalt-alla või paremalt-vasakule? Füüsilise nupu puhul saab neid asju teha kiiremini ja sageli ei pea silmi teelt ära pööramagi. Näpud tunnevad täpselt, kus nupp on ja kõik vajalik saab tehtud.

Puutetundlikkuse üleküllust auto interjööris on laidetud juba päris pikalt. Valdavalt seepärast, et iga uus auto läheb selle trendiga kaasa ja mida uuemaks ja “futuristlikumaks” (loe: elektrilisemaks) auto läheb, seda rohkem nii juhtub. Audi on ootamatult astunud ühe julge sammu.

Viimase Volkswagen Golfi interjöör. Ekraani all olevad puutetundlikud “nupud” ei oma taustavalgustust. See tähendab, et pimedas sõites muutub nende kasutamine veelgi keerulisemaks. Foto: Volkswagen

Porsche Taycaniga platvormi jagav e-tron GT quattro on täis tipptehnoloogiat nagu üks elektriauto tippmudel olema peakski. Kõik juhiabisüsteemid, võimas elektrimootorite kombinatsioon, metsik kiirendus, aga keskkonsoolis lihtsad ja praktilised nupud.

Tuleviku auto, traditsiooniliste lahendustega

Paljud pidevalt kasutatavad funktsioonid nagu auto temperatuuri muutmine, istme- ja aknasoojendus, sõidurežiimi muutmine, parkimisabidega seotud funktsioonid ja mitmed muud tegevused auto ja selle juhi vahel saab kenasti, lihtsate nuppudega lahendatud.

Porsche Macan GTS. Foto: Karl-Erik Idasaar

Füüsiliste nuppudega alustas Audi e-tron GT quattro ja äsja avaldatud Q4 e-troni interjöör jätkab seda sama trendi. Audi oleks võinud lüüa lahmaka puutetundliku ekraani armatuuri keskele ja öelda, et see on tulevik, aga mindi hoopis mõistlikumat ja juhisõbralikku teed.

Üleskutse autotootjatele

Täielikult isejuhtivad autod pole kohal ja need ei saabu niipea. See tähendab, et senikaua peaksime autojuhi elu rooli taga võimalikult turvaliseks, lihtsaks ja mugavaks muutma.

Audi Q4 e-tron interjöör. Foto: Audi

Ma loodan, et Audi lähenemine on teenäitaja, mida järgivad ka teised autotootjad. Vaja on rohkem lihtsaid ja funktsionaalseid nuppe. Ma olen täiesti kindel, et suur enamus autojuhte on minuga nõus.

Kui tõesti on nii, et autotootjad tõesti kuulavadki ajakirjanikke ja kliente, siis tuleb väga hoolikalt läbi mõelda, mida me järgmiseks tahaksime. Äkki õnnestubki?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.