Uudis

Sulev Ladva: palju õnne, USA sportautode entusiastid, tegite eurooplastele ära!

Porsche 911 GT3. Foto: Porsche

Kas ka teie mäletate seda stereotüüpi USA sportautost ja autohuvilisest? Rasked autod kehva interjööri, pehme ja aegunud veermiku, kuid õnneks võimsa mootoriga.

Kõige selle keskmes oli muidugi ka automaatkast. Laisk, aeglane ja pisut tuim. Ja ega ka see USA autojuht ju ei oskagi manuaaliga sõita ning ei taha kah. Aga nüüd puhuvad hoopis teised tuuled.

Isegi müügimehed ei taha manuaale müüa

Manuaalkast on tänapäeva autodes kaduv nähtus. Osaliselt muidugi inimeste mugavuse tõttu ja paljuski ka areneva tehnika pärast. Hübriid- ja peale tungivatele elektriautodele pole veel ühtegi manuaalkasti lahendust välja mõeldud. Ja olgem ausad – milleks peaks? Kes seda päriselt ostma hakkaks?

Mäletan, kuidas üks Tallinna autoesinduse müügimees kritiseeris minu uue auto ostu, millele olin valinud manuaalkasti. “On vähemalt üks asi, mida ameeriklased autotööstuses õigesti teevad ja see on automaatkast. Kes ikka manuaaliga enam sõita tahab”.

Pobisesin nina alla, et kui autosõit ikka väga meeldib, siis manuaalile pole alternatiivi. Kuid pigem olin hõivatud autosalongist lahkumisega, kui et järjekordesse manuaal vs. automaat diskussiooni astumisega.

Toyota GR Yaris. Foto Karl-Erik Idasaar

Kui rääkida spetsiifilisemalt sportlikkest autodest, on ka seal manuaalkast aina väheneva protsendiga. Õnneks on kõige taskukohasema “sportauto”, sportlikku luukpära puhul manuaal siiski kuningas.

Parimad luukpärad viimaste aastate jooksul pakuvad jätkuvalt vähemalt valikus manuaalkasti või tulevadki ainult manuaaliga. Civic Type-R, GR Yaris, Hyundai i30 N, Fiesta ST ja nii mõnigi muu.

Kes hoiab manuaalkasti rinnet?

Mida kiiremaks asjad lähevad, seda vähem kohtab manuaalkasti kohtab. Kuid alati leidub erandeid, kus autotootja võitleb kolme pedaali eest senikaua, kuni on mingigi nõudlus.

Näiteks Porsche, kes pakub enamus 911 variantidel siiani manuaalkasti. Puristide lemmikuks on muidugi aastaid olnud vabalthingav GT3 mudel, mis saadaval selle õige käigukastiga.

Hiljuti avaldas Bloomberg aga üllatava statistika. Nimelt valiti globaalset viimase 911 GT3 mudeli puhul 30% juhul autodest manuaalkast.

Porsche 911 GT3. Foto: Porsche

Eelpool mainitud stereotüüpide baasil võiks ju arvata, et Euroopas oli see protsent suurem ja just need laisad ameeriklased tõmbasid numbri alla.

Aeguv arvamus ei pea enam ammugi paika ja tuleb välja, et USAsse jõudnud 991.2 GT3 mudelitest olid 70% manuaalkastiga. See on sportauto, mis maksab üle 160 000 euro ja enamus Ameerika ostjaid eelistasid aeglasemat manuaalkasti. Vapustav.

Võrdluseks tavalisemate 911 Carrerade mudelitega on automaadi trotsimine kombeks vaid 20%-25% uutel sõidukitel. Ilmselgelt on Porsche 911 ajaga praktilisemaks ja mugavamaks muutunud.

Seepärast otsitakse seda kõige puhtamat sõidukogemust kangematest mudelitest. 6-käiguga kang, kolm pedaali ja vabalthingav mootor on küllalt ahvatlev, et inimesed päriselt oma teenitud raha selle alla paneks.

Audi R8. Foto: Audi

Isegi Porsche autospordi ja GT-autode osakonna juht Frank-Steffen Walliser kinnitas Autocarile, et nad olid üllatunud, kui palju ostjaid manuaalkasti kasuks osustasid. Uue 992-põlvkonna puhul panustab Porsche isegi kõrgema, kuni 40-protsendilise osakaalu kasuks.

Lubadus iseendale: järgmine auto tuleb manuaaliga

Mida aeg edasi, seda rohkem hakatakse nõudma auto ja selle juhi vahelist interaktsiooni jalgade ja kätega. Seega on aeg panna USA autoentusiasti stereotüüp puhkusele.

Olenemata autoentusiasti taustast ja asukohast, on soov meil kõigil ühine: puhas sõidulust. Anname ka väikesest Eestist oma panuse ja järgmise auto soetamise eel meenuta, kui väga sa ühte head manuaalkasti tegelikult igatsed.

Kõige positiivsem osa on muidugi see, et häid manuaalkastiga autosid jagub hetkel veel küllaga ja seda igas hinnaklassis. Muidugi, kui on võimalus soetada endale 911 GT3, võib ka seda teed minna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.