Suur muutus: aegunud juhiloaga sõitmine ei ole enam võrdeline juhtimisõiguse puudusega ja trahv on nüüd palju väiksem

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Erik Prozes/PM/Scanpix

Seni on olnud üldlevinud arusaam, et kui juhiluba on aegunud, siis ei ole inimesel ka sõiduõigust. Hiljutine riigikohtu lahend muudab aga seda praktikat ning edaspidi ei saa leida, et need kaks oleks võrdväärsed.

Riigikohus analüüsis Werner-Erich Kullale määratud 240 euro suurust trahvi, mis määrati talle pärast seda, kui ta möödunud aasta juulis politseile vahele jäi, kasutades sõitmiseks juhiluba, mis aegus juunis.

Kohtuväline menetleja määras Kullale 240 euro suuruse trahvi juhtimisõiguseta sõidu eest, see otsus kaevati aga kohtusse ning jõudis lõpuks välja riigikohtusse, kus leiti, loa aegumine ei ole võrdne juhiloa puudumisega.

Siiski, see ei tähenda, et aegunud juhiloaga tohiks sõita: tegevus on endiselt keelatud, kuniks uus juhiluba olemas on. Siiski ei ole tegu enam nõnda karmi rikkumisega.

Sisuliselt on tegu sarnase olukorraga joobeseisundiga: juht ei tohi sõita purjus peaga, kuid tal on sel ajal juhtimisõigus ikkagi olemas, mitte ei ole see talt ära võetud. Sama on lugu aegunud juhiloaga: kuniks see pole uuendatud, siis rooli istuda ei tohi, aga juhtimisõigus on olemas ikka.

Kuna Kulla rikkus siiski seadust, sõites autoga ajal, mil ta seda teha tohtinud poleks, karistas riigikohus teda 24 euro suuruse trahviga, mis on aga oluliselt väiksem, kui algselt määratud trahv.

Muutus tähendab ka seda, et võimalik määratav karistus on oluliselt väiksem. Kui juhtimisõiguseta sõitmise eest on suurim võimalik karistus kas arest või 800 eurot, siis nüüd on aegunud juhiloaga sõitmine muu rikkumine ja maksimaalne trahv on 80 eurot.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.