Suur tüli Kalamajas: jalakäijad ja autojuhid kemplevad jalgratturitega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eriti palju jalgrattureid oli näha hiljutistel Kalamaja päevadel, õnneks ei toimunud neil konflikte autojuhtide ja jalakäijatega. Foto: Konstantin Sednev/Scanpix

Kalamaja elanikud ja liiklejad on tülis selle üle, kus ja kuidas tohiks linnaosas jalgrattaga sõita. Liiklusseaduse ja hea tava üle vaidlemisest on jõutud üksteisele verbaalselt pasunasse andmiseni.

“Sõitke staadionil nagu Salumäe või metsas, kuradi turakad,” on ühe poole seisukoht. “Jaluta pargis või metsas, mida sa kurat linna trügid, kuradi turakas,” ütlevad teised.

Jalgratturite küsimus võeti üles 15 000 liikmega Kalamaja avalikus Facebooki grupis, kus on oma sõna sekka öelnud üle poolesaja inimese.

Autojuhid nördinud: ratturid sõidavad ratturi kiirusega

Teema algataja annab mõista, et  sõnul on probleem selles, et jalgratturid ei tunne liikluseeskirja, lähtuvad jalakäijate õigustest, liiguvad ühesuunalisel teel vastasuunas.

Teiste Kalamaja autojuhtide sõnul ei saa enamik jalgrattureid millestki aru, neil puudub igasugune koordinatsioon ning nad sunnivad autosid liiklusohtlikkusse olukorda.

Jalgratturitele heidetakse ette ka seda, et nad sõidavad jalgratturi kiirusega ja takistavad sellega enda taga olevaid autosid.

Ratturid: meid ei taheta kuhugi

Kalamaja jalgratturite sõnul tuleneb probleem sellest, et kuna jalgrattateid pole, “ei olegi jalgratturitel kuskil liigelda ja peab sõitma seal, kus parasjagu võimalik”.

Ratturid heidavad autojuhtidele ette ka nendega mitte arvestamist, liiga suurt sõidukiirust ka näiteks piiratud nähtavusega ristmikutel, kus auto peaks teistele liiklejatele teed andma. Ühe jalgratturi sõnul ei saa sõita autode vahel, sest kui ta jälgiks liiklusreegleid, mis autodele kehtivad, siis jääks ta üsna kiiresti auto alla.

Kalamaja jalgratturid tunnevad end ka hüljatuna mõlemalt poolt: “Meid ei taheta jalakäijate ega autode sekka.”

Kui aga jalgratturid on kõnniteele surutud, tekitab omaette vaidlust nende kellahelin. Mõned kalamajalaste jaoks on see agressiivne, kui rattur oma kella neile kraesse tilistab; teised peavad seda heaks indikaatoriks, et vältida kokkupõrget.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.