Suur ülevaade: autovargad käisid möödunud aastal Eestis enim kallal lihtsatel rahvaautodel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Möödunud novembris meediast läbi käinud Leedu autovaraste juhtum on Eestis pigem erandlik.Foto: Scanpix/Tartu Postimees/Kristjan Teedema.

Möödunud aastal varastati ja ärandati politsei- ja piirivalveameti andmetel 202 sõidukit, mida on rohkem kui 2017. aastal (177).

Varaste lemmikmargiks oli ilma igasuguse kahtluseta Volkswagen. Selle Saksa tootja sõidukeid varastati üle kahe korra rohkem kui mistahes teiste brändide omi.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhi Urmet Tambre sõnul varastatakse enim seisma jäänud amortiseerunud sõidukeid, eesmärgiga teha neist doonorauto või viia need metallikokkuostu.

Ärandamiste põhjuseks on Tambre sõnul enamasti lühikeste lõbusõitude tegemine ning tihti teevad seda auto omaniku tuttavad, lõbujanulised noored või purjus inimesed.

Kuigi meediasse jõuavad enamasti lood kallitest ärandatud või varastatud sõidukitest, milles kahtlustatakse välismaalt pärit professionaalsete varaste tööd, on need Tambre sõnul pigem erandlikud juhtumid.

Ta tõdeb, et Eestis käivad aeg-ajalt ka professionaalsed vargad välisriikidest, kuid nende saagiks langeb väike arv sõidukeid.

“Kõige vähem on statistliselt autosid varastanud piiriülesed organiseeritud kurjategijad, kes viivad varastatud autod välismaisele mustale turule müügiks,” ütles Tambre.

2018. aasta top 10 varastatud automarki

  1. Volkswagen – 41
  2. Toyota – 18
  3. Ford – 17
  4. BMW – 16
  5. Audi – 12
  6. Mercedes-Benz – 12
  7. Volvo – 10
  8. Opel – 9
  9. Peugeot – 8
  10. Renault – 8

Kuidas autot varaste eest kaitsta?

Tambre sõnul sõltub varguse ohvriks langemine suuresti keskkonnast. “Vargad tegutsevad seal, kus neil on end lihtsam varjata,” selgitas Tambre. “Nendeks on pimedad paigad, mis jäävad pealtnägijate ja valvekaamerate eest varju.”

Abiks tuleb juba ennetavalt kaamerate ja valgustuse kasutamine. “Soovitan igal korteriühistul ja koduomanikul valgustada ning võimalusel kaameratega katta oma kodu ümbrus,” ütles Tambre.

Videokaameratest on Tambre sõnul enim kasu just parklates ja trepikodade uste juures.

“Valvsus ja oma vara kaitsmine ei ole kunagi liiast, olenemata milline on sõiduki mark või väljalaskeaasta,” ütles Tambre.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.