Suurtüki tänava ohtlik trammi ülesõit: linn lükkab vastutuse autojuhile

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tiit Tamme, Õhtuleht / Scanpix Baltics

Põhja puiestee ja Suurtüki tänava vahel asub trammitee ülesõit, mis tekitab juba aastaid ohtlikke olukordi. Kui peamiselt on seal tegu plekimõlkimistega, siis mõned nädalad tagasi toimus seal raskem avarii, kus trammile ettesõitnud autos sai viga kolm inimest. Linn jätkuvalt seal probleemi ei näe ning muudatusi ei plaani.

Ometi on liikluseksperdid kinnitanud, et sealne lahendus ei ole hetkel ohutu ja vastutus ei lasu vaid juhtidel. Kui liikluskorraldus on nii kehv, et seal pidevalt õnnetusi juhtub, tuleks ekspertide sõnul üle vaadata, mida paremini teha saaks. Vastutuse peaks siin võtma liikluskorralduse eest vastutav asutus ehk antud juhul linnavalitsus.

Vaatame õnnetuste arvu üle

Politseid on viimase kahe aasta jooksul teavitatud liiklusõnnetusest seitsmel korral. Neist kaks on hiljutised kokkupõrked trammiga, üks on varasem õppetrammi ja muruniiduki kokkupõrge (kus keegi viga ei saanud ja politseid teavitati igaks juhuks), ülejäänud kas posti sõitmised või kahe auto kokkupõrked. Kas kõik juhtumid registreeritakse kindlustuses või politseis, ei ole alati teada.

Kindlustuse interaktiivsel kaardil on 2017-2019 aastal registreeritud õnnetused tähistatud nii:

Täppide erinevad värvid tähistavad aastaid. Punased on 2018. ja kollased 2017. aasta

Iga kord kui järjekordne õnnetus toimub, seisab ka kogu Kalamaja liiklus, sest see on peamine suund asumist väljumiseks. Kohalikus Facebooki grupis on see liiklussõlm juba ümberehitusest alates olnud probleemsena esile tõstetud.

Vaja oleks foori

Ohtlikke olukordi ja järske pidurdusi toimub seal kohalike sõnul väga tihti, kuna Põhja puiesteelt vasakule pöörates tuleb kõige pealt anda teed jalakäijale. Kui jalakäijaga on asjad korras, hakatakse kiirendama. Aga mõned meetrid hiljem tuleb trammi ülesõit.

Paremalt, Balti jaama poolt tulev tramm on eriti raskesti nähtav pimedal ajal, kuna trammitee ei ole valgustatud ning trammituled sulavad linnatuledega ühte. Vasakult poolt tulevat trammi varjavad osaliselt puud.

Punasega on märgitud tänavavalgusti asukoht. Kõik, mis jääb tahapoole on pimeduses.Foto: Tarmo Tähepõld

Vaja oleks foori, nagu näiteks Helsingis kasutatakse, kus on kaks vaheldumisi vilkuvat punast ja valge all. Foor hakkaks tööle vaid trammi lähenemisel ning toimiks sarnaselt rongi ülesõitudega.

Linn lükkab hetkel vastutuse autojuhtidele

Talvo Rüütelmaa Tallinna transpordiametist kordas Autogeeniusele põhimõtteliselt sama, mis aasta tagasi.

“Iga juht peab jälgima kõike tema ees, külgedel ja ka sõiduki taga toimuvat pidevalt ning kui ka pilk peaks peatuma üksnes sõiduteel, siis näeb juht sõiduteel risti olevaid trammirööpaid ja saab aru, et läheneda võib eesõigusega tramm. Koht on pimedal ajal valgustatud piisava tänavavalgustusega ning nähtavus on hea. Liiklusõnnetuste statistika näitab, et peamiselt on seal leidnud aset peatunud sõidukile tagant otsasõidud ja külgkokkupõrked, mida tavaline valgusfoor ära ei hoia.”

Lasnamäel lahendati sarnane probleem

Hiljuti juhtunud raskemat õnnetust kommenteeris Rüütelmaa nii: “Ootame ära uurimuse tulemused, et olla liiklusõnnetuste tegelikes põhjustes kindel ning selle pinnalt on võimalik leida vastav ja vajalik lahendus. Antud koht on ja jääb ka edaspidi liikluskorraldajate kõrgendatud tähelepanu alla.”

Tallinna Linnatranspordi AS kommunikatsioonijuht Kaarel Kutti ütles kõnealuse ülesõidu kohta samuti, et peamiselt on Suurtüki ja Põhja puiestee ristmiku avariide põhjuseks autojuhtide tähelepanematus, hooletus või isegi hoolimatus.

Samas täpsustas Kutti, et koostöös linnaga lahendati hiljuti näiteks Peterburi teel Paala peatuse läheduses asunud avariide rohke pöörde üle trammitee, mis nüüd on reguleeritud valgusfooriga.

Kõrgendatud ohu allikas

Kindlasti ei ole tegu ainukese probleemse ristmikuga Tallinnas. Samas on seal mängus rohkem, kui kahe sõiduki plekid. Potentsiaalselt võib avariisse sattuda terve trammitäis inimesi.

Tagant otsasõidud näitavad järsu pidurdamise vajadust ootamatut ohtu märgates ehk siis trammi või jalakäijat.

Kindlasti on oluline ka juhtide tähelepanelikkus, aga kui ohtlikke olukordi tekib nii tihti, kui seal ristmikul, siis tuleks leida lahendus, mis õnnetuse võimalusi vähendab.

Rohkem kui aasta tagasi vastas Tallinna Transpordiameti juht Talvo Rüütelmaa selle liiklussõlme osas Autogeeniusele järgmiselt: “Samas analüüsitakse kõiki õnnetusi pidevalt ning ohu ilmnemisel, mis vajab muudatusi, seda ka koheselt tehakse.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.