Uudis

Tagadis toimub pühapäeval, 2. oktoobril Baltikumi suurim vanatehnikalaat

Tagadist ei leia mitte ainult auto- ja mootorratastega seotud asju, vaid skaala on palju laiem.

Pühapäeval, 2. oktoobril 2022 toimub Harjumaal Saku vallas legendaarne Tagadi restauraatorite päev, millega vanatehnikahuvilised lõpetavad tänavuse hooaja. Baltikumi suurim vanatehnikalaat on läbi aastate olnud tubli abiline uunikumautode ja -mootorrataste taastamisel „musta numbri” vääriliseks.

Kui Eesti vanamootorrattaklubi Unic-Moto aktivistid aastakümned tagasi restauraatorite kokkutulekuid korraldama hakkasid, tulid sinna esimestel kordadel kokku mõnikümmend asjahuvilist. Tänaseks on rahvasuus Tagadi laada nime saanud sündmus rahvusvaheline, sest kaks korda aastas – mai ja oktoobri esimesel pühapäeval – kogunevad Tagadile nii ostjad kui ka kaupmehed lähiriikidest Lätist, Leedust ja Soomest, aga ka Poolast ja Rootsist.

Suur abi restaureerimisel

Klubi president Andrus Lüüding nendib, et restauraatorite päeva põhiline eesmärk on aidata vanatehnikainimesi uunikum mootorrataste ja autode restaureerimisel. „Oleme aastakümnete jooksul aidanud kaasa kümnete ja kümnete ajalooliste masinate taastamisele ja säilitamisele. Eestis on vanatehnika restaureerimine väga kõrgel tasemel, seda kinnitavad ka eksperdid lähiriikidest.

Meil on päris suur hulk taastatud vanatehnikat, mida on tunnustatud „musta numbri” vääriliseks – see tähendab, et sõiduk on enam kui 35 aastat vana ning vastab vanasõidukina registreeritava sõiduki tehnonõuetele ja originaalsusele kehtestatud nõuetele.”

Seisuga 16. september 2022 on Eestis väljastatud vanasõidukiks tunnustamise akte kokku 940 sõidukile. Viimase kahe aasta jooksul on „musta numbri” aktide arv oluliselt kasvanud. 2021. aastal anti välja 83 sõiduauto, 38 mootorratta ja 6 busside, veoautode, traktorite ja haagiste akti, tänavu on need arvud juba praegu vastavalt 95, 40 ja 3.

Fookuses briti mootorrattad

„Restauraatorite päevast on saanud tükike Unic-Moto ajaloost, mida püüame ka külastajatele tutvustada,” räägib Lüüding. „Selleks on laadal avatud Unic-Moto infotelk, kust saab informatsiooni nii meie klubi tegevuse kui ka üldse Eesti vanatehnikaliikumise kohta ning telgi ees on avatud ka pisike vanamootorrattanäitus. Seekord toome rahva ette kuninganna Elizabeth II mälestuseks näituse Inglise uunikummootorratastest.

Esindatud on näiteks Royal Enfield, BSA, AJS ja Ariel. Lisaks on näitusel ka täiesti uued Royal Enfieldid, mida esitleb Moto Estonia OÜ. Igaüks saab ise võrrelda, kuidas on aastakümnetega ühe mootorratta mark muutunud.”

Seekord toimub Tagadi Restauraatorite laat pühapäeval, 2. oktoobril kella 8-15. Sissepääs laadale maksab 5 eurot, kuni 16-aastastele tasuta. Parkimine oli ja on tasuta.

Lähem info kodulehel ja Facebookis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.