Tallinna “sebrad” kaetakse peagi asfaldi asemel päikesepaneelidega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tallinn soovib ülekäiguradasid muuta senisest efektiivsemaks ning selle tõttu kaetakse valitud teelõigud “nutikividega” ehk asfaldi asemel on teelõik kaetud päikesepaneelide ja tulukestega.

Esialgsete plaanide kohaselt valmib 2020. aastaks kolm demoala, kus hakatakse uudset tehnoloogiat kasutama. Demoalade täpsed asukohad selguvad hanke võitja ja linna läbirääkimiste käigus, kuid eelistatud on kergliiklusteede ääres olevad päikeselised kohad.

Projekti käigus valmib kaks ülekäigurada ning vähemalt 100 ruutmeetrine lõik kergliiklusteed, mis toodavad ning salvestavad päikesevalgusest elektrit, kuid lisaks sellele peab teekatend suutma tuvastada seal liiklevat jalakäijat või kergliiklejat ning suutma jääd tõrjuda.

“Liikleja‑tee suhtlust võimaldavate andurite ja teiste tehnoloogiliste lahenduste installeerimine, kasutades ettevalmistatud  „nutikive“, on oluliselt lihtsam kui nende paigaldamine näiteks asfalti. Turul puuduvad täna lahendused, mis sisaldaksid endas ühteaegu nii tee infrastruktuuri olulisi elemente kui nende toiteks vajaliku energia tootmist ja salvestamist. Mitmetes riikides on valminud lamineeritud klaaspaneelidel põhinevad teekatendi elementide prototüübid,” ütles kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik.

Esialgu piirdutakse demoaladega, mis tähendab, et tehnoloogia edaspidine kasutamine sõltub projekti tulemustest.

Linna nägemusel peavad uudsed teekatendid lisaks energia tootmisele ja salvestamisele tee pinda valgustada vajaduspõhiselt ning ohutuse suurendamiseks kuvama tee pinnale valgussignaale.

Projektis osalemisest on huvi üles näidanud Tallinna Tehnikaülikool, kus on valminud päikeseelektrit tootev teekate.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.