Tallinna südalinna paigaldati esimene ultrakiire elektriautode laadija

Kuigi laadija taust on urbanistlik-kunstiline, asub see tegelikult väga heas ja ligipääsetavas asukohas. Siiski tuleb arvestada parkimistasuga 1,2 eurot iga alustatud pooltund. Foto: Geenius Meedia

Elektriautode laadijaid arendav start-up RUEX paigaldas Rotermanni ja Sadama vahelisse kvartalisse esimese ultrakiire avaliku laadija võimsusega kuni 120 kW, mis teeb sellest peaaegu kolm korda võimsama kui praegu kesklinnas asuvad laadijad. Sellise laadijaga saavad näiteks Tesla Model 3 omanikud laadida 100 km läbimiseks piisavalt elektrit 10 minutiga.

Laadija asub Ahtri 6F ehk siis suur parkla, mis asub Keskkonnaministeeriumi ja Foorumi keskuse taga. Ligipääs parklasse on Ahtri tänavalt.

Laadimise hind on 24 senti/kWh kohta ja taksod saavad laadimise ajal parkida tasulises parklas tasuta. Teistele maksab iga alustatud pooltund 1,2 eurot.

Samaaegselt saab laadida nii CCS kui CHAdeMO pistikuga elektriautosid. Võrdluseks, et Enefit Volti ultrakiire laadija Laagris maksab 35 senti/kWh, aga seal on maksimaalne laadimisvõimsus 160 kWh.

RUEXi ühe asutaja Roman Zahharovi sõnul on Euroopas täna umbes 1,5 miljonit elektriautot ning aastaks 2030 tuleb neid 30 miljonit juurde. Akud lähevad võimsamaks ja laadijad kiiremaks. Kui täna on elektriauto veel kallis lõbu, siis iga aastaga läheb selle hind odavamaks, ütles Zahharov.

Aastaks 2025 Eestisse 580 laadijat

Elektriautode kiiret levikut ennustab ka eelmisel nädalal avaldatud Brüsselis asuva Euroopa Transpordi ja Keskkonna Föderatsiooni uuring, mille järgi on aastaks 2025 Euroopas 1,3 miljonit elektriautode laadijat ehk viis kohta rohkem kui praegu. Aastaks 2030 kasvab nende arv kolme miljonini.

Sama uuring ennustab, et Eestis on 2025. aastal 580 avalikku laadijat ning aastaks 2030 kasvab nende arv 5276ni.

Lisaks avalikele kiirlaadijatele, kasvab Zahharovi hinnangul laadijate arv tulevikus kodulaadijate arvelt. Hinnanguliselt 95% autode laadimistest toimub kas kodus või tööl ja suurema osa ajast seisab infrastruktuur kasutamata.

Selleks, et muuta kodulaadijad tasuvaks, töötab RUEX välja lahendust, mille abil saab omaniku soovi korral teha eralaadija ajutiselt või püsivalt avalikuks teistele elektriauto omanikele ja nii teenida passiivset tulu.

RUEXil hetkel seitse laadijat

RUEX omab Tallinnas kokku seitset avalikku laadimispunkti, mis asuvad Mustika kaubanduskeskuses, Ibis hotellis, sadama ja Rotermanni kvartalis.

Ettevõte arendab välja elektriautode laadijate taristut nii kodu- kui avalikele tarbijatele ja müüb ning paigaldab elektriauto laadijaid koos tarkvaraga, mis võimaldab soovi korral laadijaid jagada ka teiste tarbijatega. RUEX valiti selle aasta Ajujahi konkursil 30 parima osaleja hulka.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.