Tallinnas avatakse ZiL-131 veoautosse ehitatud pop-up saun

Uhke saunaomanik Adam.

Anni Oviir ja Adam Rang leidsid Lääne-Virumaal vana Nõukogude armee jaoks toodetud ZiL-131 veoauto, kuhu sisse on saun ehitatud. Pärast sauna testimist, otsustasid nad masina ära osta ja Tallinnasse tuua, et see külalistele avada. ZiL-131 veoautos on võimalik tulevikus nii kohalikel kui ka turistidel Eesti sauna nautida.

“Selleks, et maailmale paremini Eestit tutvustada, tuleb olla loominguline,” ütleb Anni Oviir pressiteates. “Üha enam inimesi maailmas huvituvad saunakultuurist ning Eestil oleks võimalik palju rohkem sellest kasu saada, olgu siis sauna ekspordi või -turismi kaudu.”

Natuke räsitud, aga põhimõtteliselt töökorras.

Anni ja Adam on inspiratsiooni saanud erinevatest pop-up saunadest erinevates linnades, mis on kokku toonud nii kohalikke kui külalisi, et koos sauna nautida. Nõu saadi ka eestlaselt, kes peab New Yorgis tuletõrje päästeautos sauna.

Saun ühendab vana ja uue

ZiL oli autotehas, mis Moskva lähistel tootis kõige Nõukogude Liidu sõjaväe-, tööstus- ja luksussõidukeid. ZiL-131 tüüpi masinate tootmist alustati 1966. aastal. See oli üldkasutatav kuuerattaline veoauto Nõukogude armeele ja masinaid kasutati okupatsiooni ajal ka Eestis. Peale Eesti taasiseseisvumist jäeti mitmed ZiL-131 autod siia Nõukogude armee poolt maha ning need võeti üle Eesti Kaitseliidu poolt kuni aastani 2008, mil need oksjonitel maha müüdi.

“Meie eesmärk pole julgustada nõukogude nostalgiat, vaid vastupidi – kui inimesed sisse astuvad, siis näevad nad kaasaegset ja ehedat Eesti disaini.”

Hetkel on saun veel tavaline, aga täiesti funktsioneeriv.

Kuigi see ZiL-131 on endiselt väga heas konditsioonis, plaanivad Oviir ja Rang masina renoveerida, kasutades sealjuures kaasaegset Eesti disaini ja paigutades sauna Tartus toodetud HUUMi kerise. Selleks, et sauna renoveerida ja avalikkusele avada on paar alustanud Hooandja platvormil ühisrahastuse kampaaniaga.

ZiL-131 on küll sõidukõlbulik, kuid vajab veidi remonti. Kui kõik vead on parandatud, plaanivad Oviir ja Rang sellega erinevatest pop-up üritustest osa võtta. Nende unistus on sõita sellega Inglismaale, kuhu nad ka hetkel peamiselt Eesti saunakeriseid ekspordivad.

Saunapidajate taust on väga sobiv

Anni Oviir on jätkusuutliku ehituse spetsialist ja Adam Rang töötas pikemalt E-residentsuse programmi jaoks, kuni paar otsustas keskenduda Eesti sauna ekspordile ja selle tutvustamisele väliskülalistele.

Koos võõrustavad nad sauna üritusi erinevais paigus, sealhulgas nende enda kodus Tallinnas, kus nad tutvustavad saunalistele Eesti sauna ajalugu ja kultuuri. Samuti on nad HUUMi keriste edasimüüjateks. Klientide hulgas on olnud isegi inglise kõrgliiga jalgpallikoondis, kes hiljuti neilt endale saunakerise ostis.

Adam ja Anni firmat asutamas.

Paar on veel teisigi loomingulisi viise leidnud, et Eestit maailmale tutvustada. Näiteks asutasid nad enda firmagi saunas, kasutades e-riigi teenuseid ja e-hääletasid riigikogu valimistel jäisest veetünnist.

ZiL-131 sauna saab esimesena näha Euroopa saunamaratonil Otepääl 15. veebruaril, kuhu 600 saunaentusiasti üle maailma võistlema koguneb. Oviir ja Rang on ka maratoni ametlikud sponsorid ning püüavad Eesti saunakultuurile maailmas rohkem tähelepanu tuua.

Vaata videot ZiLi saunast:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.