Uudis

Tallinnasse jõudsid esimesed surugaasibussid, aasta lõpuks on neid 100

Esimesed keskkonnasõbralikud surugaasibussid on Tallinnasse jõudnud ning aasta lõpuks lisandub linnaliiklusesse 100 ja lähiaastatel 350 biokütust kasutavat uut bussi. Uute busside kasutuselevõtuga väheneb Tallinna ühistranspordi ökoloogiline jalajälg linnakeskkonnale ca 25 000 tonni võrra aastas.

Tänaseks on Tallinnasse jõudnud 43 biometaanil sõitvat bussi ning esimesed testsõidu läbinud gaasibussid alustavad sõitu liinigraafikutel juba sel nädalal.

„Esimesest 100 surugaasibussist 60 on 80 reisijale mõeldud Solaris Urbino 12 CNG normaalbussid ja 40 on 150 reisijat mahutavad Solaris Urbino 18 CNG liigendbussid. Madala sisenemisega uued linnabussid paistavad silma stiilse välimuse ja usaldusväärse ning töökindla tehnoloogiaga,“ tõi TLT juhatuse esimees Deniss Boroditš välja.

Boroditš lisas, et Solaris Urbino surugaasibussidel on standardvarustuses nii konditsioneer kui ka näiteks USB-pistikud ja turvakaamerad. Bussidele annab unikaalse ilme esiklaasi suur kumerus, mis aitab juhil paremini jälgida peatuses toimuvat, suurendades sellega bussi ootavate reisijate turvalisust.

Kokkuhoid 2 miljonit aastas

Surugaasibusside kasutuselevõtt aitab lisaks ühistranspordi keskkonnasõbralikumaks muutmisele hoida kütusekuludelt kokku 30 protsenti ehk ligi kaks miljonit eurot aastas. 350 biometaanil sõitva bussi liinile jõudmisel väheneb CO2 linnaõhku paiskamine ca 25 000 tonni võrra aastas, mis on hinnanguliselt võrreldav keskmiselt 7000 sisepõlemismootoriga sõiduauto aastase heitmekogusega.

Kadaka tee ja Peterburi tee bussiterminalidesse rajatakse biometaanipõhised gaasitanklad Bioforce Infra OÜ, CNG Fuels LTD ja ICP Solutions OÜ poolt, kus järgneva kümne aasta jooksul varustatakse uusi surugaasil sõitvaid busse keskkonnasõbraliku kütusega.

Bioforce Infra OÜ juhatuse esimees Henry Uljase sõnul on kahes terminalis võimalik tankida ööpäevas kuni 400 gaasibussi. „Terminalides on tavapärane maagaasi ühendus ning surugaasi komprimeeritakse kohapeal. Hinnanguliselt kulub 350 gaasibussi tankimiseks aastas ligikaudu 15 miljonit Nm3 surugaasi,“ selgitas Uljas, lisades, et Peterburi tee gaasiterminal valmib jaanuaris 2021 ja Kadaka tee terminal sama aasta juulis, kuid seniks rajatakse ajutised tanklad.

Uute gaasibusside soetamine ja terminalide rajamine on strateegiline eesmärk asendada aastaks 2025 kõik tänased diiselbussid keskkonnasõbraliku ja kaasaegse alternatiiviga, ühtlasi on see oluline samm Tallinna pürgimisel 2022 rohelise pealinna tiitlile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.