Talvine rattasõit: riietus, rehvid ja ratta üldine ettevalmistus

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Eelmise talve alguses tegime üleskutse jagada oma talvise rattasõidu kogemusi ja selgus, et on päris palju inimesi, kes sõidavad aastaringselt ning tarkust tuli kohe hulganisti. Jagame seda lugu uuesti, sest kõike peaks jätkuvalt kehtima ja vähemalt Tallinnas on nüüd ka punased rattateed. Mis loodetavasti talvel ka lume alt näha on.

Rattasõidu entusiast Martin Voltri läks lausa nii kaugele, et pani kirja korraliku juhendi peamistest asjadest, mille hea meelega avaldame.

Loo lõppu tegime veel loendi soovitustest, mis Facebooki grupis Eesti rattarikkaks! oluliseks peeti. Loodetavasti aitab see paljudel kahtlejatel julguse kokku võtta ja rattasõitu jätkata.

Martin Voltri:

Sügis-talvise rattasõidu võiks kahte kategooriasse jagada: sõitmine lumevabades oludes ja sõitmine  lume ja jääga, ehk tinglikult sõitmine pluss- ja miinuskraadidega. Minul läheb nüüd seitsmes sügis-talv aastaringset rattasõitu nii linnas tööl käies kui maanteel trennikilomeetreid mõõtes.

Mis on tähtis?

1. Saa üle psühholoogilisest barjäärist ja mine sõitma. Jah, temperatuuri langemine alla 15° või isegi ühekohaliste numbriteni ei tähenda veel seda, et ratas peaks talvekorterisse kolima. Miinuskraadidega peab lihtsalt libedusega lisaks arvestama. 

2. Mugav riietus. Katseta! Võimalikult õhuke ja kerge, et oleks mugavam olla ja liigutada. Piisavalt soe, kuid mitte liiga soe ja piisavalt hingav, et vältida kasvuhooneefekti, samas tuulega arvestav.

Kindlasti soojad ja tuulekindad kindad ning sooja tallaga pritsmekindlad jalanõud. Nägu aitab vajadusel kaitsta kreem või sheavõi ja huulepulk.

Arvesta ka sellega, et jahe tuul kubemepiirkonnale külma ei teeks ning alaselg paljaks ei läheks. Ainult sõites ja proovides saad selgeks, millised riided millistes oludes hästi sobivad. Kui jalutama minnes paneks selga paksu sulejope, siis rattasõiduks võib paremini sobida näiteks õhuke jakk meriinovillast alussärgiga 

3. Tuled ja helkurid juba hämaras peale! Ja vaata, et mantlisaba tagatuld ei varjaks.

4. Korralikud pikad porilauad. Pori on palju. Kuivemad jalad, sääred ja selg ei tee talvel sõites paha.

5. Kui võimalik, väldi seljakoti kandmist ja pane asjad raamikotti või pakiraamile. Mugavam ja kergem, selg hakkab vähem higistama.

6. Kui sa eraldi naelrehve ei pane, siis ikkagi on hea rattale talveks paksemad välisrehvid alla saada, sest libedatõrjeks teedele visatav killustik lõhub õhemaid kumme.

7. Libedaga kasuta naelkumme, kuigi on kuulda, et saadakse hakkama ka laiemate suure mustriga tavakummidega. Saada on ka lamellrehve. Nagu autodelgi: talvine kummisegu on pehmem, haagib seetõttu paremini. Libedaga rehvirõhk madalamaks, muul ajal säästa rehvi ja vähenda energiakulu suurema rõhu all kummidega sõites.

Rehvi puhul on näiteks võimalik valida, mitu rida naaste rehvis on.

8. Hoolitse oma ratta eest. Puhasta ja õlita ketti sageli (ja tee seda jalgratta ketiõliga, mitte populaarse sinises pudelis aerosooliga). Soolalägas sõitmise järel pühi või loputa vähemat teraspindadelt soolavesi-lumi maha, sest korrosioon on terasele kiire tulema, eriti kui tõstad ratast poolsooja niiskesse ruumi.

Võimalusel lase ratas rattatöökojas enne talvesõite üle käia ja korrosioonialtimatele kohtadele määret või silikooni peale kanda.

9. Kui käid rattaga tööl, jäta võimalusel töö juurde kuivad vahetusriided.

10. Räägi ka sõpradele-tuttavatele-sugulastele, et talvine rattasõit on normaalne, mitte ekstreemne.

Veel häid nõuandeid teistelt ratturitelt

  • vähemalt esiratta all peaks naelad olema, kui tahad ikkagi igapäevaselt tööle sõita.
  • kui ostad uued naelrehvid, siis need tasuks veidike enne lume/jää tulekut alla panna. Uus naelrehv vajab u 50 km jagu kõval pinnal sissesõitmist.
  • talveks tasub odavam “kahvel” alla panna või kasutada mingit viletsamat ratast, millest kahju ei ole. Kui regulaarselt ratast puhastada ei saa, siis mõjub soolalume segu amortidele väga halvasti ja need lähevad rooste.
  • Tuled! Läbiv teema kogu kommentaariumis (seal saab ka konkreetseid soovitusi). Oluline on, et valgustaks hästi just ratta ees olevat teed, mitte üldiselt ümbrust. Samuti ei tohi olla liiga ere, et autojuhte pimestama hakkab. Osadel tuledel on ka lähi/kaugtule režiim. Igal juhul, kui plaanis sõitma hakata, siis kindlasti korralik tuli!
  • Enamik juhusõitjaid panevad liiga paksult riide, aga kõri ja rinnaesine võiks küll olla soojas, näiteks salli abil. Samamoodi saavad meeletut külma sõrmed – kindapoliitika on täitsa omaette tähelepanukoht.
  • Külm/tuul kipub sisse tungima varrukatest ja kaelaaugust: soovitan pikema soonik-varrega kindaid ja tõmmata kapuutsi kaelaauk väljastpoolt salli/rätiga kinni.
  • oluline on just pealmise rõiva võime tuul+vihm kinni pidada ja samal ajal hingata.
  • kett ja muud olulised sõlmed tuleb korralikult määrida enne talve ja muidugi jooksvalt ka!

Kokkuvõte

Riietusega katseta, kuniks leiad, et on hea. Silmapaistev võiks ka olla või siis kasuta helkurvesti. Ei pea tormama kohe kõige kallimaid riideid ostma, äkki leiad olemasolevate riiete hulgast sobiva lahenduse. Aga kui lähed poodi, siis kõige olulisem on head kindad!

Ratta ettevalmistus: määrded ja hooldus ratta jaoks, õiged rehvid ja hea valgustus sinu tervise heaks!

Ja lõpuks võta seda asja nii – sa mitte ei hakka talvel rattaga sõitma, vaid sa ei lõpeta sügisel sõitmist ära. Harjud ja õpid vaikselt iga päev.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.