Uudis

Tänased kaks ratturit: rattaehitaja Mats ja ööbimiskäru arendav Andrus

Andrus töötab Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuses ja kui rattaga enam liikuda ei saa, siis suusatab ta tööle!Foto: Rainer Rohtla

Andrus Tamboom pedaalib aastaringselt oma Corratec elektrirattaga. Andrus teeb väntamises pausi vaid siis, kui maa on suusatamiseks piisavalt valge.

Jah, te saite õigesti aru! Lumiste olude korral suusatab Andrus Nõmmelt Veerenni tööle ja tagasi.

Loobumine auto kasutamisest on andnud parema tervise ja aja kokkuhoiu. Jääb rohkem vaba aega ka hobiga tegelemiseks.

Ka ööbida saab rattas?

Praegu on tal käsil ööbimisvõimalusega rattakäru arendus.

Lisaks on ta loobunud fossiilkütusega masinate kasutamisest. Auto sõidab elektriga, isegi muruniiduk töötab akuelektri jõul. Viimast soovitab ta eriti, kuna on vaiksem ja ei saasta õhku. Fossiilkütuse vaba kvaliteetne elu on võimalik.

54aastsel Matsil pole juhilubagi.Foto: Andres Putting

Mats elab Kadriorus. Jalgratas on tema jaoks igapäevane liiklusvahend. Käib sellega poes, sõidab oma keraamikatöökotta, pildistamistöid tegema või näiteks sõbrale külla Rahumäele – just nii nagu vaja on.

“Olen oma tulekute ja minekute peremees ja saan ka end füüsiliselt liigutada. Suviti sõidan loomulikult rohkem kui talvel. Talvel lõbusõitu ei tee,” räägib Mats.

Rattaga sõidab ta tarbe pärast juba paarkümmend aastat ka seetõttu, et on üks neist harvadest inimestest, kes pole juhiluba teinud.

Pojake teeb ka pikki ringe

“Et mul on 8aastane poeg, siis proovin ka talle rattasõitu omaseks teha nagu see minu poisieas loomulik oli. Suviti teeme päris tihti ühepäevasõite – rongiga Tallinnast välja ja siis rattaga ühelt raudteeharult teisele. 6,5 aastasena sõitis poeg 56 kilomeetrit ühe päevaga!” jutustab Mats.

“Valin temaga sõites võimalusel loomulikult suurte maanteede asemel kõrvalisemaid teid. Eestimaa loodus ja kohad saavad selle läbi käegakatsutavalt tuttavamaks. Linnas elades võib muidu arvuti ja legode külge kinni kleepuda.”

Teeb vanadest ratatest uusi

Lisaks rattasõidule kogub Mats ka vanu jalgrattaid. “Koostan vanade rataste üksikutest osadest ka ise rattaid. Selle tõttu olen teinud endale ka oma isikliku raami- ja porilauamärgi nagu need ennesõjaaegsetel ratastel olid. Mu rattamargi nimi on komplekteerimise iseloomust tulenevalt “Velobastard”.”

Kui ka sina sõidad veel rattaga, anna endast teada: geenius@geenius.ee.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.